| yoshmenarul a întrebat:

Pe data de 3 noiembrie 2012 am suferit un accident de circulatie si m-am ales cu 2 fracturi:
1. La picior, femurul
2. La mana, humerusul
Piciorul trebuie sa il tin in ghips 6 saptamani si pe data de 14dec 2012 o sa scap de ghips.Dar, pana acum problema este cu mana. Dupa operatie, mana mi-a fost legata de corp si am tinut-o in pozitia asta nemiscata timp de 3 saptamani. Dupa acest timp, bandajul mi-a fost dat jos iar doctorul mi-a zis sa incep sa o misc, sa fac exercitii...La inceput imi era foarte greu, ma durea umarul si cotul... Dupa 2 saptamani,durerea din umar s-a mai diminuat,dar la cot ma doare si nu pot tine mana intinsa dreapta. Ce as putea face? Trebuie sa o misc sau sa mai astept pana mi se duce durerea de la cot. Ma tine foarte mult la cot si din aceasta cauza, o tin stramba, nu o pot tine dreapta. Ce pot face? Mentionez ca fractura la mana a fost deschisa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de profesie medic dar te sfatuiesc sa urmezi procedura indicata de medicul ce te-a tratat. El este cu mult mai in masura, chiar decat un alt medic de pe site, sa-ti indice ce sa faci, el stie exact ce ai patit si cum te-a tratat.
Nu mi-a placut niciodata sa merg la medic si nici sa iau medicamente dar cand a fost neaparata nevoie m-am dus si am urmat strict tratamentul.

| JASMYNA88 a răspuns:

Nu o tine nemiscata! misc-o incet, nu fa miscari bruste, dar TREBUIE sa o misti.incet, mici miscari. daca o tii nemiscata s-ar putea sa nu o mai misti cum trebuie dupa, sa te doara mereu