| Oliwer123 a întrebat:

E normal sa mai ma doara si in ghips fractura (falanga 1, degetul 5) chiar si acum dupa 4 zile aprape 5 zile de stat cu mana in el? (Doar cand o mai misc ma mai doare si daca stau cu ea nemiscata foarte putin, aprape deloc dar nu mereu). Astept pareri.

5 răspunsuri:
| udrescuf a răspuns:

Da pentru ca atunci cand osul cere este fracturat te doare.

| udrescuf a răspuns (pentru udrescuf):

Da am grasit voiam sa spun : Atunci cand incerci sa te misti acel os se deplaseaza putin si de acea simti acea durere. SCUZE DACA MA-M EXPRIMAT GRESIT.

| Feitan a răspuns:

Nu, nu e normal sa te doara, am avut si eu mana in ghips si nu am mai simtit nimic chiar dupa operatie, deci ceva nu cred ca e bine.

| mihaiion2 a răspuns:

Este normal sa te doara daca incerci sa o misti. Dureaza cateva saptamani pana trece inflamatia. Rolul ghipsului este sa tina fragmentele de fractura nemiscate ca sa se prinda si tu incerci sa misti prin ghips. Nu mai incerca.

| Oliwer123 explică (pentru mihaiion2):

Presupun ca dupa ce imi v-a scoate ghips-ul sa pot strânge pumnul cum o fac la cealalta mana, stiu ca par paranoic dar nu am mai avut niciodată ceva in ghips si din cauza asta îmi este frica ca poate nu imi v-a trece informația asta sau sa nu mai pot indoii* degetul happy(