| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani și dureri de spate îngrozitoare. Am probleme cu spatele de 3-4 ani, înainte ma durea puțin spatele, dar cu timpul am început sa am dureri tot mai puternice. Am fost la doctor, am făcut și câteva filme și mi s-a spus, ba ca am scolioza, ba cifoza, ba o fractura, nici eu nu mai știu ce sa cred. Când scriu mai mult sau când umblu ma doare tot spatele și îmi amorțește, uneori ma trezesc noaptea și nu știu cum sa stau, simt ca am spatele rupt. Azi a început sa ma doară și soldul stang. Uneori, chiar dacă nu fac eforturi, îmi bate inima tare, câteodată am și dureri sau înțepături și ma simt obosita, simt ca pic de pe picioare și am nevoie sa stau jos. Poate sa fie vreo tumoare la coloana? Tata a murit acum o luna de cancer. În familia mea au murit foarte multi de boala asta. La doctor nu vreau sa mai merg pentru ca bănuiesc ca va fi ca data trecuta: îmi spune de toate, dar nu-i niciuna. Ce ar trebui să fac? Mami deja nu ma mai crede, pur și simplu crede că caut motive sa stau toată ziua, îmi vine sa nu mai merg nici la școală. M-am gândit ca ar fi bine să-mi iau un corset pentru spate, dar dacă ii spun la mami o sa spuna: eiiii, lasă că nu-ți trebuie!
Va rog să-mi dați un sfat, ca eu nu mai știu ce sa fac. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar la un sport te-ai gandit sa faci?
Ti-as recomanda inotul, face bine la oase, la muschi si in situatia in care etsi tu, este cel mai nimerit sport.
Nu ai nevoeid e corset, mama ta ar avea dreptate, sederea prea multa pe fund sau spate, stramba coloana.
Nu ti-ar strica un sport, dupacum spuneam, face f bine in cazul tau si ai putea in cateva luni sa scapi de dureri si usor-usor sa tis e corecteze si spatele.

| cristimihailov a răspuns:

Poti sa afirmi ca te doare spatele in momentul in care esti stresata?

Cu cat esti mai stresata, cu atat te doare mai tare spatele.

Ar fi corecta aceasta asociere in cazul tau?