| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, problema cu vederea se poate remedia fara ochelari? De exemplu acm vad putin in ceata scrisul de la departare. Poate sa mi se remedieze vederea la normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hanțig_ClaudYu_1999 a răspuns:

Miopie! Miopia nu se trateaza, numai prin operatie laser la 18 ani. La fel am ai eu! Miopie. am dioptrii mici, 0.75 la stangu si 0.50 la dreptu. trecand anii, cresc si dioptriile. deci. du-te la un oftalmolog, el te va ajuta sigur! Bafta!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 18 ani prin operatie

| justanotheruser99 a răspuns:

Daca e de la oboseala da, insa daca e miopie aceea nu se poate doar prin operatie laser dupa varsta de 18 ani, cand ochiul ajunge la maturitate. Pana atunci iti sugerez sa mergi la un oftalmolog deoarece daca ai miopie, dioptria o sa continue sa creasca si o sa vezi din ce in ce ma neclar.

| AdrianAdiBv a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=xq28UuBygeU uite aici iti trebuie o sfoara si faci pe ea 10 noduri cu 5cm distanta la fiecare nod si te uiti la fiecare nod 3 secunde pana la ultimul si inapoi si faci de 5 ori adica 10 dus intors si faci de 2-3 ori pe zi adica de 15 ori sau 30 dus-intors seara sau cand esti obosit sa NU faci