| RB26DETT a întrebat:

Salut, se intampla sa am nevoie sa stau treaz peste noapte si de obicei pe la ora 21 beau o cafea si apoi mai beau una pe la ora 4-5 dimineata, sunt ok, oarecum fresh toata noaptea dar urmatoarea zi pe la orele 12-13 ma ia somnul si mai beau o cafea sa rezist pana la sfarsitul zilei, problema este ca dupa ce beau acea cafea parca o iau razna, tremur, ma doare stomacul, sunt intr-o stare confuza, ma simt rau.
Ce pot sa consum in afara de cafea sau energizante sa pot face fata in astfel de situatii cand trebuie sa stau treaz peste noapte, totusi sa rezist toata ziua fara sa-mi afecteze atat de mult sanatatea? De obicei cand trebuie sa stau treaz peste noapte nu am posibilitatea sa dorm ziua, nici inainte de noapte si nici dupa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

1) Maninca bine. Ia-ti energie adevarata din alimente, nu din surogate, care doar iti dau senzatia de energie.
2) Dupa 3 cafele in 24 de ore, nu e de mirare ca ti se face rau. Tremurul si confuzia sunt probabil din cauza tensiunii mari produse de cofeina. Ai mare grija, esti predispus la un atac cerebral, ai sanse serioase sa il faci!
3) Somnul e cit se poate de important. In dupa-amiaza de dinaintea noptii, ar trebui sa rupi macar o jumatate de ora de somn. Ideal ar fi o ora sau doua.
4) Ia-ti pauze, de cate cinci minute in care sa te opresti, sa inchizi ochii, sa te linistesti, sa nu te mai gindesti la nimic, efectiv sa te odihnesti. O asemena pauza la doua-trei ore macar poate face minuni. Ideal ar fi sa fie la o ora.
5) Incearca produsele din plante ce dau energie. Eu nu mai suport cofeina, si cand am de tras, pe acestea ma bazez. Ginsengul, brinca ursului, ghimbirul, sunt doar cateva dintre ele.

1 răspuns:
| Bacemi a răspuns:

Fructele te energizează. La fel evită să mănânci mâncăruri de origine animală şi procesată după ora 16.00 pentru că îți răpesc foarte multă energie. După ce mămânca ultima masă grea faci pauză 4 ore. Apoi îi dai cu fructe.