| aspire7 a întrebat:

Salut si buna! Am o problema sunt cam stresat in ultimul timp, ma gandesc numai la probleme nesemnificative care nu au importanta deloc dar eu tot la alea ma gandesc.De exemplu ma gandesc mereu la scoala sa imi fac temele la toate materiile, sa nu ma prinda fara teme si stau asa si ma gandesc la tot felul de prostii si imi bat capul cu ele si ma stresez destul de tare... aveti idei ceva nu prea ma pot deconecta de ele... va rog mult! ( am 17 ani sunt baiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Evita sa ramai singur, gandurile astea te macina in singuratate, nu cand esti inconjurat de prieteni. Si poti merge la un psiholog, nu are ce sa strice.

| aspire7 explică (pentru Empathizer):

Singur nu sunt am prieteni, a ba da nu am o iubita de 2 ani... sunt constient ceea ce fac dar acum nu stiu sa sa zic, dar am chestia asta in mine de pesimismn ca nu ma pot descurca singur...

| Empathizer a răspuns (pentru aspire7):

Psihologul te poate ajuta. Ia un bilet de trimitere catre Psihologie clinica de la medicul tau de familie si mergi la un psiholog.

Pe langa asta, te ajuta daca iti scrii mesaje pozitive si le pui in locuri vizibile la tine in camera, ca sa dai tot timpul cu ochii de ele.