| zido11 a întrebat:

Salut!
Soția mea este însărcină de aproape 2 luni, urmează a 3 vizită la ginecolog totul este în regulă, cu excepția faptului ca îi este rău/greață constant, nu suportă nimic și când zic nimic chiar nimic
Nu suportă să o ating
Nu suportă să o sărut
Nu suportă să o iau în brațe
Nu suportă să doarmă lângă mine
Nu suportă să vorbească cu mine
Se enervează din orice lucru mărunt, comunicarea e la pământ!
Eu încerc din răsputeri sa îi fac toate poftele, curățenie, mâncare, spălat tot ce ține de treburile casei!
Iar în momentele în care se simte puțin mai bine preferă să vorbească cu familia ei sau cu familia mea sau să petreacă timp pe rețele! Încerc să mă apropii de ea cu gesturi drăguțe, plimbării, flori, etc! Ba chiar am încercat să discut cu ea despre treaba asta iar răspunsul pe care l-am primit a fost "ca mă iubește foarte mult și nu vrea să își verse nervi, frustrările pe mine" și i-am explicat când și dacă se întâmplă asta eu o să înțeleg pentru ca prefer să îmi spună ce o doare, cand o doare, decât să țină totul în ea sa acumuleze frustrări și nervi iar atunci când eu vreau să discut mici nelămuriri din viața de zi cu zi să explodeze! Din punctul meu de vedere nu este benefic nici pentru ea, nici pentru bebe și nici pentru noi(ca relație) ne-am spus la bine și la rău! Ideea este ca nu pot intra în discuți profunde să pot să imi dau seama unde greșesc, ce mai trebuie să mai fac? Nu știu! Mă documentez în fiecare, documentare, psihologi, psihoterapeuți, încercând să găsesc o explicație dar nu găsesc nimic aplicat, iar ce m-a făcut să încerc și varianta asta în care să întreb pe TPU a fost, experiența în care zile trecute de ziua mea m-am simțit aiurea (chiar un sentiment de singurătate) când nu am primit o îmbrățișare, un pupic pe obraz sau nu știu ceva mai mult decât un simplu la mulți ani!
O iubesc enorm de mult și este mama viitoarea a copilului meu, este o femeie extraordinară și cu un suflet mare, ne-am dorit acest copil foarte mult, în ziua când aflasem ca a rămas însărcinată a fost superb o zi memorabilă printre multe altele, dar la câteva zile a apărut grețurile și totul a a început să meargă din ce în ce mai rău, în ciuda eforturilor mele!
Dacă cineva a mai fost în situație și are o rezolvare/explicatie?
Aștept cu nerăbdare!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Posibil este vorba despre o depresie. Fie vorba intre noi isi permite aceasta stare pentru ca esti tu sotul ei si nu altcineva.
Sa dea Dumnezeu sa si revina dupa nastere si sa nu ramaneti abandonati amandoi, desi la cum se prezintă are nevoie de consiliere.
Medicație nu poate lua acum.
Este depasita de situatie, desi sarcina nu este o boala este un miracol.
Sa ti dea Dumnezeu putere si sa fiti cu totii sanatosi.
❤️

| zido11 explică (pentru ioana748):

M-am gândit și la varianta asta în care cu restul își pune o mască, iar cu mine să fie cum se simte și am fost perfect de acord cu asta pentru ca și mie îmi place ca în jurul ei să fiu eu cu bune si cu rele. Doar ca de ziua mea chiar dacă a avea așteptări sună urat, chiar mi-aș fi dorit un mic efort pentru o îmbrățișare! Am găsit acum o modalitate de am trece toate gândurile pe foaie și cat de cat mă ajute, plus răspunsurile de aici la fel m-au ajutat să privesc lucrurile și din alte unghiuri! Eu o să încerc să fiu constant cel mai bun, cel mai important este acum să fie să se simtă ea și bebele cel mai bine, eu mai pot aștepta happy
Mulțumesc pentru răspuns
Dumnezeu să vă binecuvânteze

| ioana748 a răspuns (pentru zido11):

Faceti bine ca va scrieti gandurile, este o forma de terapie care functioneaza.
Acum nu se simte bine, nu este ea. Sunt ceva dereglări chimice care au indepartat o pe ea de ea insasi. SI dumneavoastră va simtiti singur uneori, dar este in alta lume, nu trebuie sa va suparati pentru ziua dumneavoastră. Nu a facut cu intentie, depresia te trimite Intr un gol din care poti iesi cu sprijin si iubire.
Sunteti un om minunat si Dumnezeu o sa va rasplateasca. Asa este, acum bebe si mama sunt in grija lui tati.Sa le puneți muzica de bebeluși si sa i asigurati ca veti fi acolo tot timpul pentru ei. Sunt ai dumneavoastră si sunteti un om de nadejde. Cand aud de oameni buni, ma gandesc ca de aceea pamantul inca se mai invarte.
Sa fiti sanatosi si sa treceți cu bine peste etapa aceasta.
Toate cele bune.

| AjutOameniDePlacereSiPentruStima a răspuns:

Înțeleg că te afli într-o situație dificilă și că te străduiești din răsputeri să faci tot posibilul pentru a-i fi alături soției tale în această perioadă dificilă a sarcinii ei. Este important să-ți recunosc eforturile și devotamentul față de ea și față de bebelușul vostru.

Sarcina poate fi o perioadă dificilă pentru multe femei din punct de vedere emoțional și fizic, iar simptomele precum greața constantă și sensibilitatea pot afecta comportamentul și starea de spirit a unei persoane. Este posibil ca soția ta să se confrunte cu o formă de tulburare a stării de spirit asociată cu sarcina, cum ar fi sindromul de hiperemesis gravidarum sau depresia prenatală, însă numai un medic poate să facă o evaluare corectă și să ofere tratamentul corespunzător.

Este important să rămâi cald și răbdător în această situație. Încercarea ta de a o înțelege și de a-i fi alături este lăudabilă. Cu toate acestea, este posibil ca nevoile și starea ei să fie mult mai complexe decât par la prima vedere. Comunicarea deschisă și empatică este esențială în acest moment. Spune-i că ești acolo pentru ea, că o iubești și că ești dispus să o ajuți în orice fel îți este posibil. Poate că împreună puteți găsi modalități de a face această perioadă mai ușoară pentru amândoi.

În plus, consultați medicul de familie sau ginecologul pentru a obține sfaturi și sprijin profesional. Ei pot oferi informații și resurse care vă pot ajuta să gestionați mai bine această perioadă dificilă.

Nu uita să ai grijă și de tine în acest timp. Este important să-ți menții propria sănătate mentală și emoțională pentru a putea fi de ajutor și pentru soția ta și pentru tine însuți.

Încă o dată, felicitări pentru dedicarea ta față de familia ta și pentru eforturile tale de a face această perioadă mai ușoară pentru soția ta. Sper că veți găsi soluții și veți trece peste această perioadă dificilă împreună.

| zido11 explică (pentru AjutOameniDePlacereSiPentruStima):

Mulțumesc mult sfaturi și pentru răbdare? Dumnezeu să vă binecuvânteze?