| Anonymousss2345 a întrebat:

Salut, sper ca nu gresesc categoria. Am 17 ani, aproximativ 53 de kg si cam 1, 73 in inaltime. As vrea sa imi imbunatatesc conditia fizica. Sunt foarte slab si nu arat bine. Ce exercitii imi puteti recomanda ca sa le pot face acasa, pentru toate grupele de muschi si ce anume ar trebui sa mananc? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

ESTI PERFECT! iti poti imbunatatii conditia fizica mergand sa inoti si facand cat ai multe iesiri pe munte, cu cortul pe caari putin umblate, dar sgure

| Anon31241212 a răspuns:

Si eu am problema asta laughing) Sunt fata. Eu am 1.77 si 49 de kg. Am mers la nutritionist si mi-a recomandat sa mananc mult mai mult cantitativ si din cand in cand sa am cel putin 2 gustari. Spre exemplu la micul dejun mi-a spus sa beau neaparat o cana de lapte in fiecare dimineata, sa mananc o omleta sau sandvisuri cu cascaval si sunca. La pranz sa mananc 2 feluri de mancare mai consistente (+ desert) si seara tot ceva mai consistent.
E important sa faci sport. Facand sport depui masa musculara. Inotul e recomandat intrucat solicita foarte tare musculatura.
Insa depinde de tine ce iti doresti. Daca vrei sa te mentii mai "fit" sau vrei sa te ingrasi.
Inscrie-te la inot, fotbal sau baschet, fie mergi cu bicicleta des sau faci alergari. Cu sala nu faci prea mare lucru sau facand exercitii acasa. Si incearca sa mananci multe alune, fistic, caju, etc.
Eu ma chinui sa ma ingras si chiar nu pot. Insa ma mentin asa si fac sport zilnic ( fac alergari si merg cu bicicleta). E din cauza ca avem metabolismul mult prea rapid. Mult succes si sanatate!

| Cosmin12341234 a răspuns:

Salut!
Îți recomand să cauți pe Google GOMAD si STARTING STRENGTH.