| danut93 a întrebat:

Vreau sa pun ceva muschi pe mine.Problema e ca am 1.76 si cam 58 de kg.cam slab dupa parerea mea. Ce exercitii imi puteti recomanda? pentru picioare maini spate abdomen:-D.nu vreau sala pentru ca as vrea sa evit astahappy. doresc sa fac acasahappy.Aaa.si inca ceva. exercitiile astea pot sa ma slabeasca si mai rau.trebuie sa am o anumita alimentatie? Un anumit program?:S. Fundakiss:-x...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru dezvoltarea masei musculare a mainilor si a spatelui ajuta flotarile.Incepe usor, cu 10-30/zi si avanseaza treptat la 70-80/zi.
Pentru dezvoltarea masei musculare in zona picioarelor(in zona gambelor, in special), ajuta genuflexiunile.Incepe cu 15-30/zi si aveanseaza treptat la 70-80.
Pentru zona abdomenului va fi nevoie de doua exericitii, pe care trebuie sa le faci o data la doua zile, nu zilnic(pentru a evita febra musculara si intinderile musculare):
-pentru partea superioara a acestuia: abdomenele; incepe cu 20-30 si avanseaza treptat la 70-80.
-pentru partea inferioara a acestuia: http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza treptat la 150.
Numarul de repetari propus de mine este doar orientativ si il poti mari pana la numarul cel mai potrivit pentru tine.Aceste exercitii nu te vor slabi mai mult, fiind exercitii de dezvoltare musculara(cu exceptia exercitiilor abdominale, care au ca scop un abdomen plat.In cazul in care il ai deja,vor dezvolta masa musculara si atat).Cat despre alimentatie,opteaza pentru una sanatoasa,fara produse fast-food,mezeluri si alte preparate,dulciuri, chips-uri, sucuri si alte porcarii din comert.Succes.

5 răspunsuri:
| getutageo a răspuns:

Hey,in primul rand trebuiesa mananci sanatos si daca faci sport trebuie sa te hidratezi corespunzator ( 2 l pe zi ) in privint muschilor alergat pentru abdone dar sa incerci sa ti spatele cat mai drept sau sa stai in sezut si sa ridici cu picioarele greutai happy iar pentru brate ridica greutai ( poti umple niste sticle cu nisip happy ) aaa si mareste pe zi ce trece cu cate 10. app nu face prea mult efort...succes:-x

| alaqfqafafas a răspuns:

Fratee...ai fost la fel ca mine la inaltime si kg.tu ce vrei sa te ingrasi un pic sau sa pui masa musculara. vrei muschi.sala.vrei sa te ingrasi. fast food.parca is eu.asa eram si eu anul trecut vroiam sa ma ingras.pana la urma am facut oleaca de sala si am luat-o in freza.asa ca m-am dat pe fast food si m-am ingrasat cu vreo 7 kg.SUCCES

| Freak_2829 a răspuns:

Pai si ce? eu am 1.74 si am 56 de kg si nu arat slab deloc, fa si tu niste abdomene,geno, flotari, cumparati niste greutati si lucreaza in fiecare zi si si ai sa reusesti, dar tot cel mai bine mergi la sala, faci repede si usor. Spor la facut muschi ^^

| bobooo a răspuns:

Pentru abdomen incearca abdomene, genoflexiuni, flotari. Pentru biceps ia-ti 2 gantere ( la 5 kg, alea de 2 kg nu te ajuta) si fa in fiecare zi cu ele cate putin, iar peste o luna o sa vezi ca o sa se observe. Sper ca te-am ajutat, bafta in continuare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bobooo):

Nu e bine sa faca in fiecare zi... se supraantreneaza. Eu lucrez bicepsul o singura data pe saptamana si progresez foarte ok.
P.S. : ganterele reglabile sunt cele mai bune, ca o sa maresti greutatea in timp ( ideal ar fi din 3 in 3 saptamani sa incerci sa treci la urmatorul nivel )