| CipryIonutz a întrebat:

Salut, sunt baiat, am 14 ani, si ma doare foarte rau un singur sfarcul/sanul drept. Nu stiu ce sa fac. Nu pot dormi noaptea pe partea dreapta, ma doare foarte tare. La atingere este foarte tare, si este ca un rotund asa, fata de celalalt care-i foarte moale. Nu se observa vreo diferenta daca te uiti la ei. Va rog sa-mi spuneti ce se-ntampla. Am cautat asta pe google si pe TPU, dar toti vorbea de ambii sani. Multumesc anticipat+FUNDAA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La 14 ani, nu e nimic grav, e o reacție firească și trecătoare la venirea pubertății, cu schimbările hormonale pe care le implică.
Ai putea merge la medic, dar în afară de a-ți prescrie o alifie analgezică și / sau antiinflamatoare nu prea are ce să-ți facă. Ai putea încerca să pui comprese reci, seara - ar putea să ajute.
PS peste o vreme vor apărea dureri și la celălalt sfârc, să nu te sperii și atunci!
Trec în timp relativ scurt.

| cristimihailov a răspuns:

Mergi la doctor intai de toate, inainte sa te sperii. Poate fi o inflamatie sau ceva mai rau.

| matrix100 a răspuns:

Mergi de urgenta la doctorul de familie.

| Ana00005 a răspuns:

Pai ce mai astepti? Trebuie sa mergi la un doctor.El iti poate da sfaturi bune.Nu intreba pe oricine despre sanatate, nu stii unde nimeresti.De cat timp ai durerile? Daca le ai mai mult de 4-5 zile, atunci du-te la doctor.Si chiar daca nu se vede, tu spune-i ce ai.

| CipryIonutz explică:

Multumesc pentru raspunsuri, am hotarat sa merg la doctor. Sper sa nu fie ceva grav, si sa fie vorba despre pubertate.