| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani si am o intrebare legata de par. De ce mi se ingrasa parul? Azi il spal si arata frumos cu volum dupa care maine deja incepe sa se ingrase urat, zilele care urmeaza nici nu mai are rost sa spun, volum 0 si arata foarte naspa. Ce sa fac? Am parul mediu ca dimensiuni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinaMelisa a răspuns:

Cel mai probabil stai foarte mult cu mana in par si il aranjezi in contiinu, stiu pentru ca si noi fetele facem acelasi lucru si in general de asta se ingrasa parul atat de repede incearca sa nu il mai aranjezi atat si incearca sa te abntii sa mai pui mana in par.

Răspuns Apreciat de Editori
| Omis a răspuns:

Cauzele pot fi urmatoarele:

1. Il speli prea des
2. Folosesti in fiecare zi produse de styling si le folosesti prost
3. Nu-ti cureti periodic peria, piaptanul

Cam asta ar fi. Dar daca problema nu e recenta si te confrunti cu ea de mult, ar trebui sa mergi la farmacie si sa ceri ceva impotriva ei.

4 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Parul se ingrasa de la sebum.
In exterior te ajuta mastile cu bicarbonat de sodiu, apoi te speli in mod normal. Sau te poti clati cu apa fiarta in care ai adaugat putina zeama de lamaie sau otet de mere, iti curata foarte bine scalpul si rezidurile.
Evita sa te periezi des, sa umbli cu mana prin par si foloseste un piaptan de calitate, pe care sa-l cureti mereu. Cand te speli pe cap apa sa nu fie foarte fierbinte.
In interior ai grija si la alimentatie, evita stresul, odihneste-te suficient.

| Dumbi a răspuns:

Si mie mi se ingrasa parul des, din 2 in 2 zile trebuie sa il spal… E din cauza ca umbli cu mana mult in par si transpiri.

| dermdoc a răspuns:

Salut,

Intr-adevar parul se ingrasa de la excesul de sebum. Problema se numeste hiperseboree (sau chiar dermatita seboreica daca exista si cojite si mancarimi) si este o afectiune cronica care necesita tratament pe termen lung cu sampoane speciale si/sau solutii pentru scalp. Unele din cele mai folositoare sampoane sunt: Stieprox Intensive, Blue cap, Selsun Blue. Atentie, spuma se mentine pe scalp timp de 5 minute, oferindu-i astfel timp suficient sa actioneze. Spalarile pe cap nu mai dese de 3 ori/saptamana. Detalii suplimentare despre hiperseboree si dermatita seboreica poti sa citesti aici:

http://primoderm.ro/articole/seboreea-ce-este-si-cum-se-trateaza/
http://primoderm.ro/......a-cronica/

Succes!