| BogdanEz a întrebat:

Sunt baiat, am 17 ani, 64 kg, si de ceva timp am observat o probleme la sanii mei ( exista o umflatura ), si recet am aflat ca aceasta boala se numeste "ginecomastie". Nu am fost inca la medic, nu cred ca este ceva foarte grav, am citit undeva ca se poate trata si acasa cu niste gheata tinuta pe zona respectiva sau niste creme. Vreau sfaturi doar de la cei ce au avut aceasta problema sau se pricep in domeniu. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu faci absolut nimic cu gheata, din ce spui tu acolo pare ginecomastie pura adica doar glanda mamara este crescuta, fara depunere aditionala de grasime. Mai asteapta 2-3 ani sa termini cu pubertatea, posibil sa ti se regleze hormonii si sa dispara de la sine. Daca nu dispare si te deranjeaza exista solutii medicale:
http://romanialibera.ro/......ida-282635
Eu am avut sani de la 14 ani incolo toata viata, la 47 mi s-a pus diagnosticul de adipomastie bilaterala adica sani de grasime (fara tesut mamar), erau perfect conturati si frumosi ca la orice fata doar ca erau micuti (sunt fata trans deci m-am nascut baiat), pe mine nu m-au deranjat niciodata, oricum nu se vedeau din cauza parului de pe piept.

9 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Nu e o boala.
Cand te dezvolti te pot durea si sânii chiar dacă esti băiat.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă esti băiat, TU NU ai sâni. Ai piept, pectorali, ok? laughing

| andreia67 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ba are sani, exista muguri mamari absolut identici cu cei de la fete. Stiu un baiat care ii are mai mari ca ai mei, e gras bine, probabil si de aia. La pubertate e foarte frecventa ginecomastia si poate persista, in unele cazuri, si la varsta adulta.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru andreia67):

Era in spirit de glumă, grasimea-obezitate chiar nu inseamna sâni (doar dau aspectul de sâni), în realitate sunt mușchii pectorali inveliti într-un strat adipos generos. Cu mugurii mamari identici cu cei feminini nu te contrazic, nu cunosc, dar nu poti spune despre băieți, mai ales unul care trage la sala si are un piept frumos conturat si dezvoltat: uite ce sâni are băiatul ala, e ciudat si aiurea, plus ca e vorba de tesuturi musculare, nu? Iar in legatura cu ginecomastia, asta nu e datorată tot obezitatii sau ma rog, a kg generoase? Si fetele grase au sânii mari, precum și băieții de 40kg cu "pătrățele vizibile" au abdomen... laughing) înțelegi unde bat?

| andreia67 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Exista o diferenta intre ginecomastie si adipomastie, poate fi doar ginecomastie simpla (popular piatra), doar adipomastie sau combinat adica exact sani de fata doar ca mult mai mici ca volum in general. Sigur ca muschii pectorali exista doar ca sunt mici si nu sunt vizibili iar depunerea de grasime este exact in jurul sfarcurilor deci clar sani. Nu vorbim de cei care trag la sala si au pectorali dezvoltati, vorbim de cei care au sani. Eu am avut cam tot timpul in jur de 70 kg la 1.70 deci supraponderala nu eram dar sani am avut tot timpul. Stiu si reciproca, baiat trans (deci nascut fata) care a tras atat de mult de fiare ca aproape ca nu se mai vedea ca are sani (eu ii am mari pe langa ce mai avea el acolo) si multi i-au spus ca n-are niciun rost sa se opereze sa si-i scoata. I-a scos totusi.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru andreia67):

Da, ce sa zic nu le am, nu m-a interesat subiectul, credeam ca totul se datorează greutății în exces, dar se pare ca e mai complex de atat. Scuza-mi intrebarea/curiozitatea, dar sunt mai retardat din fire, te-ai nascut băiat si vrei sa fii fata sau te-ai nascut băiat (doar dpdv al sexului), dar ai sistemul hormonal/dezvoltarea ca al unei fete/femei?

| andreia67 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

M-am nascut baiat, fac tratament hormonal de 3 ani deja, am avut o conformatie mai degraba feminina de cand ma stiu si temperamentul asisderea. Nivelurile hormonale erau absolut normale doar ca inaltimea, raportul intre umeri si solduri, dispunerea grasimii erau feminine. Nu mai vorbesc de stressul mental, cand am inceput hormonii mi-am regasit claritatea mentala pe care o pierdusem pe la 13-14 ani.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Nu ai nimic prietene. Daca nu ai luat steroizi, care ar putea sa te duca la dereglaje hormonale pana la acest stadiu. Du-te la sala si transforma acea grasime in muschi. Daca nu iti place ideea de sala, fa alt sport, mergi la alergat si o sa scapi de aceasta problema. In 1 din 100 de cazuri cand se vorbeste despre ginecomastie ea chiar este, in restul de 99 de cazuri este grasime depusa in aceasta zona care da aspectul de san lasat.

| BogdanEz explică (pentru UnCorpSanatos):

Nu am luat steroizi si nu e grasime. Cum am spus si mai sus am 64 kg la 17 ani, nu cred ca sunt gras.
Si sub sfarc e ceva tare in forma rotunda, doar sub sfarc, restul pieptului e ok.