| buzdarel a întrebat:

Salut sunt fata am 17 ani si am parul destul de scurt aproximatix 18-20 cm problema lui este ca imi cade dar nu stiu de ce straight face imi spal parul totul e ok apoi il sterg usor il usuc iar cand este sa il pieptan este dezastru scot in jur de 50 de fire de par in general din zona din spate cred ca acolo se incurca nu stiu ce sa cred in zona din fata imi cad cam 5 10 fire maxim si il piepten foarte usor fiecare suvita si tot cade pur si simplu se desprinde usor de scalp ce as putea sa fac? de 6 luni sunt disperata mai ales la pieptanat pentru ca este intre cret si drept e bine ca rarie nu vad oricum maine ma duc la dermatolog sa vad ce imi zice si eu poate am un deficient ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Părul se regenerează, după baie 80-100 de fire căzute, se consideră normal.Tu ai mai multe?

| MihaelaDart a răspuns:

E normal sa cada intre 50-80 fire de par pentru regenarea parului.

Dai un banut mai mult pentru sampon, dar efectul se vede dupa 2 saptamani, folosind samponul Klorane cu keratina. Daca il iei pe cel mare la 400 ml iti ajunge 4-5 luni. Aplica balsamul Klorane cu keratina pentru un efect mai bun.

Ca tratament natural, foloseste uleiul de masline in combinatie cu uleiul de ricin, stai cat poti de mult cu el pentru a actiona (jumatate de ora - 3h). Tratamentul bio repeta-l din 2 in 2 saptamani catre 10 sedinte.

Pentru a arata aranjat in fiecare zi, foloseste produse pe baza de avocado, unt de shea sau ulei de palmier.

| Liviu a răspuns:

Nasol,tin minte cand aveam parul lung ca mie imi cadeau gen... 5 - 10 fire la spalat + pieptanat,aveam un par des,ufffff cand ma pieptanam laughing mai ca incepeam sa injur toti sfinti ca era si putin cret, ce pot sa iti spun, eu am parul des din cauza ca ma barbieream si ma barbieresc des in cap, pana sa imi las parul lung ma barbieream pe fiecare vara, insa dupa ce am renuntat, acum ma barbieresc in fiecare saptamana in cap, dati seama cum se 'regenereaza' parul la mine happy dar nu stiu, ai putea sa te barbieresti si tu in cap cand iei vacanta de varabig grininsa nu stiu daca ai avea curajul astahappy

| buzdarel explică (pentru Liviu):

Esti prst informat daca te razi in cap parul nu devine mai des :p sa stii iar tie iti cadeau putine fire unui om ii cad zilnic 100 de fire de par pe zi si la un pieptanat cad in jur de 30 de fire te razi ca prostu ca nu se regenereaza laughing)) parul tot pica poate avea si 0.05 cm si tot pica la batranete

| Liviu a răspuns (pentru buzdarel):

PROST esti tu prietene,eu ma fac de placere acu,nu ca sa mi se indeseasca parul,eu m-am tuns din alte motive,eu asa ma port,ras in cap happy si da, parul devine mai deswinking si doctorul a spus asahappy oricum, crede-ma si cu barba e la fel, si cu parul de pe picioare, dar ce imi F*T eu creieri cu tine?

| FemeiaPisică a răspuns:

Este ceva normal! Si eu am avut aceasta problema mai ales cand faceam baie si imi treceam mana prin par, ramaneam cu el in mana. Incearca Gerovital PLANT Anti-cadere, care se gaseste la farmacie sau la magazine.Are un miros puternic de plante dar te vei obisnui. Te speli odata la 3 zile cu el, dar masezi 4-5 minute si apoi te clatesti cu apa calduta. Daca ai si fire despicate poti folosi Gerovital spray. Eu le folosesc de 4 luni si nu prea imi mai cade parul asa mult si nu se mai vad firele despicate.
Evita placa de par si fixativul deoarece ataca firele de par.
Numai bine!

| VadTot a răspuns:

Probabil ai lipsa de calciu!

| AnaaML a răspuns:

Ar trebuuii sa te speli cu balsam. daca o faci deja, poate sa fie ceva normal sa iti daca parul. Se regenereaza.

Sau el poate sa cada pentru ca e ars.

| Letheya a răspuns:

Este de la lipsa de calciu. Si eu am aceeasi problema, parul si unghiile mananca din calciu. Foloseste un balsam de par dupa ce te speli pe cap si alte produse pentru par.

| Cramaruc_Daniel_Cosmin_1996 a răspuns:

Sunt niste pastile pentru par care il ingroasa firele de par si nu mai cade