| theodorsteffan a întrebat:

Sunt un băiat de aproape 17 ani, am undeva la 1.84 şi problema mea este legată de greutate şi stă în felul următor:
Până acum 8 luni, aveam greutatea de 67 kg pe care o menţineam. Uşor a început să crească cam câte 1.5kg - 2 pe lună până în momentul ăsta, în care am 78 kg. Ideea este că nu mi-am schimbat mai deloc alimentaţia, sunt o persoană destul de activă (mai puţin pe timpul iernii, perioadă în care abia alerg la fotbal o dată pe săptămână) şi mi se pare o creştere cam anormală şi bruscă. Şi pe lângă asta, pot spune că abia se observă aceste 11kg în plus, mai exact s-au depozitat pe burtă în special. Mă adresez vouă în condiţiile în care sunt oarecum îngrijorat şi sper să nu fie o problemă, deoarece vreau să aud nişte păreri înainte de a merge la un specialist pentru că poate fi pur şi simplu dezvoltarea corpului şi să nu merg degeaba.
Mai schematic, situaţia stă aşa: m-am îngrăşat 11 kg fără să-mi schimb regimul alimentar sau activitatea fizică şi vreau să ştiu dacă este ok având în vedere şi faptul că nu am împlinit încă 17 ani şi m-am şi dezvoltat mai greu faţă de ceilalţi.
Doar păreri de la oameni care au idee despre ce este vorbă, n-aş vrea să-mi fac probleme degeaba.
Mulţumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In [rimul rand, asmilarea asta masiva de greutate nu tine de "regimul alimentar" cat tine de numarul de aclorii pe care le mananci zilnic.
Este clar ca nu realizezi cat de multe calorii mananci la fiecare masa, atata vreme cat ai pus pe tine 11 kg.
Crede-ma, cu aer, nu se ingrasa nimeni, doar cu mancare!
Pune mana serios pe slabit, fa sport chiar si iarna ca este foarte posibil, daca vrei sa ajungi in 2-3 luni la o greutate acceptabila, ca acu vine vara si ies fetele la plimbare.

| theodorsteffan explică (pentru Violleta2022):

Ceva sfaturi sau o dieta pentru slabit imi puteti oferi? Un exemplu de alimentatie pe cateva zile macar, mancaruri mai sanatoase care daca se poate sa se prepare si cat de cat usor?