| anonim_4396 a întrebat:

Salut tata tocmai ce a venit din alta tara si a cam consumat mult alcool... VIN ROSU el are probleme cu tensiunea, iar acum am observat ca ii curge sange din nas cand sufla nasul straight face si parca vorbeste ciudat. el spunea ca nu are nimic si ca si-a rupt o bubita din nas

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Daca are probleme cu tensiunea probabil ca este sub tratament. Ai grija sa ia tratamentul la timpul potrivit. De asemenea, incearca sa il convingi sa nu mai consume alcool dat fiind faptul ca este cardiac! Daca vezi ca starile persista sau se agraveaza poti apela oricand la serviciul de ambulanta. In privinta tremuratului, alcoolicii in general tremura, tremuratul fiind un efect al consumului de alcool. Epistaxisul ( sangerarile nazale) apare si in caz de hipertensiune arteriala, vinul rosu determina cresterea tensiunii arteriale deci iata inca o explicatie. Din acest motiv, ai grija sa ia tratamentul la timpul potrivit( daca are, eu sper sa aiba).

| al3ks a răspuns:

Încerca dacă ai sa îi iei o tensiune. Dar dacă nu are amețeli sau îl doare capul nu are ce sa se întâmple.

| MyNameIsKLAUS a răspuns (pentru al3ks):

El spune ca nu are, dar face asta pentru ca eu sa nu ma sperii sau ceva... am auzit ca a vomitat mult si ca tremura. acum doarme