| SuntMidu a întrebat:

Salut! Timp de o luna ma confrunt cu stări foarte ciudate. Anume ca am unele momente in care simt efectiv ca mor și ca viata nu e reala, e foarte ciudat. Am fost la cardiolog, aparent sunt foarte sănătos, am făcut analizele și am doar lipsa de fier. In ultimele zile m-am simțit mai bine insă când consum sucuri stările revin și devin profunde. Ar putea fi o problema de sănătate sau totul se întâmpla in capul meu? Țin sa menționez ca n-am avut nici o trauma in copilărie sau chestii de genul, eram fericit mereu, dar consumam multă Coca cola, undeva la 2 litri pe zi. Stările au început intr-o seara când consumam Coca cola

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai este simplu: NU mai pui in viata ta in gura Cola sau alte sucuri si nu vei mai avea asemenea stari!

Hai, fugi la culcare ca-i trecut de 10 seara si ai nevoie de hormonii aia (serotonina si melatonina) care se produc numai cand dormim la ora asta. Somn usor!

| SuntMidu explică (pentru Violleta2022):

N-am mai băut cola cola de 4 luni… și de ce să-mi fie rău acum când beau dacă atunci n-aveam nimic

| haileewatson a răspuns:

Nu mai consuma sucuri, cafea, energizante si alte prostii. Ia suplimente cu fier, dormi 8 ore pe zi, bea apa, ia vitamine si iesi din casa zilnic. Chestiile astea fac minuniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are corelație depersonalizarea și derealizarea cu consumul de cola, mulți beau mult mai mult decât tine și energizant și sunt sănătoși la cap. E o problema psihica nu știu de ce sa declanșat, ori e pe fondul anxietății ori pe fondul psihozei, psihoza poate apărea brusc, cauza este: ca ești predispus genetic la a dezvolta boala asta, sau chiar schizofrenia, dar deseori are legătură derealizarea cu anxietatea, aceasta o aveai mai de mult dar simptomele acum încep sa iasă la suprafață, ea era bine înrădăcinata de mult timp dar nu ai știut tu acest lucru.
La psihiatru mergi ca deja problema ta a avansat serios și se poate agrava dacă nu o tratezi

| Darius50boss a răspuns:

Este din cauza că ai băut prea mult coca cola, acum suporți consecințele

| Violleta2022 a răspuns (pentru Darius50boss):

Astea sun consecintele pe care le suporti acum, pana iese substanta nociva din corp si pana se refac organele, outand dura cativa ani.

| Darius50boss a răspuns:

Se poate să se declanșeze in timp simptomele

| Kamiyashiro a răspuns:

Celulele au puterea să transmită astfel de stări catre creier. Eu cand luam antibiotice simțeam lanfel, plus ca imi moare mama, tata etc. Cand am conștientizat că e mesajul celulelor creierul a echilibrat intensitatea semnalului.

| Kaonashii a răspuns:

Derealizare si eu am asta, mergi la psihiatru

| Balonaseplutitoare a răspuns:

Buna, totul este in capul tău, nu ai de ce sa ți faci probleme, cel mai probabil ai anxietate foarte mare, iar dacă spui ca ai o stare ca ce se întâmpla nu e real se numește derealizare, iar asta se întâmpla cel mai des in atacuri de panica
Alte simptome ale atacurilor de panica pot fi:
-ametele, stări de greață, bătăi rapide ale inimii, senzație de sufocare, derealizare, depersonalizare, tremurături, transpirații reci, dureri in piept, amorțeli ale brutelor

Ai avut cel mai probabil o întâmplare mai neplăcuta atunci când consumai sucuri ( Dacă zici ca ai baut foarte mult acolo, aceasta îți pote da stări de palpitații, bătăi rapide ale inimii, tremurături ) și cel mai probabil in eminentele alea te ai panicat, după care ți ai revenit din panica, dar ai rămas,, marcat " pe chestia asta
Eu sper ca te am ajutat, sa ma ți la curent cu ce e nou, scuze pentru Greșelile de exprimare/ ortografie (in caz de sunt )