| edytzzu11 a întrebat:

acum 5 zile m-a intepat o viespe am pus sare imediat dar dupa cateva ore mi sa inrosit zona in care m-a intepat
iar aceasta roseata continua chiar si acum dupa 5 zile nu e umflat nu e nimic doar rosu si ma mananca putin dar nu mult asa cate odata. puteti sa`mi spuneti ce e de facut ca sa scap de aceasta roseata? deja incep sa ma ingrijorez vazand ca aproape la o saptamana nu a trecut...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Intepatura de viespe dureaza in medie 5 zile - o saptamana. Stai linistit, se va vindeca. Daca observi si alte simptome mai grave, (puroi, umflaturi, durere) adreseaza-te unui medic. Deocamdata pune gheata pe ea.

| danielaxyz a răspuns:

Unguent de galbenele, e bun pentru orice rana

| Azµre a răspuns:

Ciupitura de viespe e păcătoasă, îți poți da cu o cremă de gălbenele în locul respectiv.