| Zenbit a întrebat:

Salut TPU. Acum 8 ore mi s-a extras o masea de minte de pe arcada superioara(dintii de pe maxilar). Nu ma doare, nu nimic, este totul ok. Intrebarea mea ar fi cam cat dureaza de obicei o extractie de genul asta? Intreb asta pentru ca la mine nu cred ca a durat mai mult de 15 minute. Extractia in sine cred ca a durat 1 minut(nu exagerez) + alte minute pentru anestezie+un spray inainte de anestezie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Extractia nu cred ca dureaza mult. Dureaza mult daca mai poate fi salvata maseaua, astfel poate fi destul complicat.
De exemplu, pentru obturatie de canale eu am stat si 3 ore si a fost destul de dureror,dar stiu persoane care stateau mult mai mult pentru diferite proceduri mai complicate si evident, dureroase.
Din cate stiu, o masea de minte e bine sa fie scoasa din timp, chiar daca nu te deranjeaza cu nimic, ca sa apara probleme mai tarziu, cum ar fi infectia gingiilor din jurul molarului de minte.

| MarioADV a răspuns:

Doar ti-a scos o masea, nu ti-a facut transplant de rinichi, nu te-a operat pe creier.Doar nu credeai ca dureaza o ora pentru o masea, nu?

| Zenbit explică (pentru MarioADV):

Nu, dar nici atat de putin.