| TheBetaFox a întrebat:

acum cateva minute mama s-a taiat din greseala la mana dreapta, la o vena principala (cred ca e artera, cunostintele mele de biologie nu sunt prea bune, totusi...) Nu curge sange, nu nimic, dar s-a format o (foarte mica) umflatura iar mana i-a amortit.
Este rau? Ce pot face pentru a o ajuta, sau ce ii pot zice sa faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Pune-i ceva rece sa se reduca umflatura.Nu e nimic grav din moment ce nu ii curge sange dar se poate infecta, asa ca daca se mai intampla(acum stiu ca am raspuns tarziu)trebuie sa se spele in locul respectiv si sa se dea cu un dezinfectant.

| TheBetaFox explică (pentru AdelinaC):

Multumesc pentru ajutor! happy

3 răspunsuri:
| Alincic a răspuns:

Mai repede suna la ambulanta!

| Alincic a răspuns:

Nu vreau sa te sperii da e cam grav!
Stiu pentru ca bunica e sora medicala.