| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si sunt putin ingrijorat ca as avea fimoza,penisul in stare de erectie se vede capul dar nu in totalitate, aici intervine vorba de ata penisului care se indeparteaza doar dupa contact sexual?
Astept raspunsuri serioase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| adriang95 a răspuns:

Nu ai de ce să te sperii (mai ales că ai doar 14 ani - alții află mai târziu și regretă, sau nu).
De obicei, fimoza se caracterizează prin inelul fimotic (adică, dacă încerci să decalotezi, vei vedea un fel de „inel" de culoare albă, inel care reprezintă piele foarte tare, solidă). Dacă nu se observă asta, iar singura „piedică" din a decalota complet este FRENUL (caută cu google), atunci nu ai nimic (dar asta DOAR dacă se îndeplinesc ambele condiții).
Dacă totuși ai fimoză, ai de ales 4 „remedii":
1. Exerciții de întindere: în fiecare seară bagi 2 degete în interiorul prepuțului și împingi în lateral până te jenează (nu trebuie să doară). Efectul este vizibil doar pe termen lung, și trebuie insistat când faci baie/duș.
2. Crema cu steroizi (PROPIONAT DE CLOBETASOL 0, 05%), care trebuie aplicată exact pe zona cu probleme. Funcționează cel mai bine în combinație cu metoda nr. 1. Este o metodă garantată în 80-90% din cazuri și tratamentul durează până la 1 lună (dacă îmi amintesc bine prospectul - în orice caz, recitește-l dacă aplici această metodă).
3. Prepuțioplastie. Este o operație simplă, câteva incizii scurte, cu anestezie locală, se face la urolog. Operația durează 5 minute (durează mai mult să se facă efectul anestezicului), nefiind nevoie de internare. După operație, pacientul pleacă acasă, iar timpul de recuperare este 2-3 săptămâni (fără masturbare/contact sexual).
4. Circumcizie. Nerecomandată, dar este cea mai radicală soluție și SIGUR te scapă de fimoză.
Recomand 1+2, dacă nu funcționează, 3, iar dacă recidivează, ai de ales: ori repeți 3 ori te încumeți la 4.

| ErickEmil a răspuns:

Poti sa-i dai lapte in prima zi dar daca vezi ca se face mai rau poti apela la un dentist sa-ti rezolve problema, cine stie, poate ai o infectie gingivala.

| palpAbil1real a răspuns:

In privinta atei nu ar trebui sa fi asa speriat insa daca tu crezi ca ai probleme ar trebuie sa consulti un medic ginecologwinking