| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si am foarte multa matreata, fac baie, ma sterg pe cap si daca dau cu mana in cap imi cade foarte multa matreata. La frizer mi-a spus ca am un par curat si mi-a recomandat head and shoulders menthol pentru matreata.Am consumat toata sticla si tot la fel este. Ce sampon imi recomandati pentru matreata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| draand28 a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu. Am fost la dermatolog si mi-a spus sa folosesc dupa ce ma clatesc pe cap de samponul obisnuit un alt sampon pe nume: Mediket. L-am terminat pe tot si am vazut ceva efecte.(nu a disparut de tot).

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate asta nu tine de sampon, samponu ti-a facut ce ai acuma in par, uite niste pareri, tunde-te scurt/spalate cu sapun de rufe adica deala de casa / dai cu petrol in cap si acoperal vreo 2 3 ore

| GabrielaIoana a răspuns:

Eu zic sa te duci la dermatolog s-ar putea sa ai o problema mai serioasa.

| robi1990 a răspuns:

Tunde-te chel asteapa pana iti creste si nu vei mai avea probleme

| draand28 a răspuns (pentru robi1990):

Exact aceeasi problema o am si eu. Am fost la dermatolog si mi-a spus sa folosesc dupa ce ma clatesc pe cap de samponul obisnuit un alt sampon pe nume: Mediket. L-am terminat pe tot si am vazut ceva efecte.(nu a disparut de tot).

| dana1407 a răspuns:

Du-te la un dermatolog. probabil o sa-ti recomande ceva sampoane benefice. Iar daca nu vrei, poti incerca ce a zis MarianFc, eu as mai adauga si bere la lista lui (stiu ca e buna pentru scalp), ori clatiri cu otet sau sa te speli pe cap cu apa in care fierbi frunze de nuc ori urzici.

| johnnylight a răspuns:

Si eu am avut la fel dar mi-am lasat parul un pic mai mare si nu mamai am deloc acum