| 1Me9 a întrebat:

am aproape 16 ani si de 2 ani cred mi au aparut cosuri..initial (primul an si jumatate de cand sunt aparute) am avut cosuri rosii, mari, mai bine zis de alea urate care iti lasa semnlaughing.
si de vreo jumate de an, cam asa au disparut alea si au venit punctele negre si cele albe...
Daca folosesc masca de puncte negre si infuzii dispar intr-un an-maxim 2? ca as vrea sa aplic la fotomodele/modele si e destul de complicat ..gen ele (punctele negre) nu se vad deloc pe camera, dar e mai greu sa te primeasca asa...
Ce spuneti?
Alta intrebare: trec si de la sine?
Eu de cele rosii si urate nu am mai avut parte de jumate de an, nici macar de vreo tentativa, doar aceste puncte negre...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești in perioada de pubertate poți folosi câte creme/măști/tratamente vrei, vor dispărea doar temporar pana la vasta 20-21 de ani. La modeling poți aplica și cu coșuri/puncte negre pentru cei de acolo nu cred ca vor tine cont de acest lucru care este absolut normal. Succes!

| 1Me9 explică (pentru anonim_4396):

Punctele albe stiam ca dispar ele in cateva sapt/luni dar de punctele negre stiam ca se scot si apar oricum destul de greu la loc mai ales ca am tenul deloc gras

| KanameKuran a răspuns:

Este perfect normal sa iti apara multe cosuri/puncte negre/ puncte albe, la urma urmei te afli in perioada pubertatii.
Ceea ce poti face este sa pastrezi tenul curat, fara machiaj (sau cat mai putin), mai ales atunci cand folosesti masti pentru a indeparta punctele negre. (altfel, bacterii pot intra in gaurile ramase de la punctele negre, vor infecta zona si vei avea parte de "basici" pe fata)

Cat despre modeling, din cate stiu ei se axeaza pe inaltime si forma corpului, mai putin pe ten sau par. ( este mult mai usor sa acoperi cateva cosuri, in photoshop sau cu machiaj, decat sa modifici parti ale corpului).

| 1Me9 explică (pentru KanameKuran):

Am 1.81 ( la cele mai mari agentii e peste 1.80-1.82 si vreau sa aplic peste un an, un an jumate ), astfel incat sa fac ma inalt macar la 1.84-1.85 deoarece toata familia mea e inalta si pe de o parte am 53 de kilograme, ceea ce se cauta, toti sa fie betelaughing.
De asta sper ca intr-un an si ceva sa nu mai am problema asta cu punctele negre, chiar daca pe camera profesionala din surprindere nu se vad.

| CristianM22 a răspuns:

Punctele negre dispar sigur de la masca, iar cele albe trec, nu ai de ce sa iti faci griji.

| MariaIoana15 a răspuns:

Sunt in situația ta, deci imi permit sa imi dau cu părerea. Acum 1 luna m-am decis sa merg la dermatolog pentru ca simteam ca arat groaznic pe fata, aveam multe semne de la coșuri și coșuri. La doctor mi-a dat un antibiotic timp de 10 zile, plus o soluție preparata in farmacie pe baza de alcool și o masca. In schimb, mi-a dat și o ecografie ovariană, deoarece problemele pot fi și de la hormoni. La mine asa a fost. Am aproape o luna de când nu mai mănânc carne, lactate, iaurturi, făinoase, pe scurt, am devenit vegana, și îți pot spune ca am fata aproape curată. Părerea mea este ca 95% e Alimentația și restul de 5% tratamentul. Dacă mai vrei sa stii și altceva, imi poti da un mesaj.

| George_Crisan_1980 a răspuns:

Te-ai îndrăgostit, ești la pubertate, îți recomand o domnița de pe matrimoniale, bineînțeles, să o plătești contracost, și să putin grijă de tine, să te răsfețe unpic, faci un tratament d'asta vreo 2 săptămâni, și vei fi tipla!