| anonim_4396 a întrebat:

Am mai multe probleme de sanatate, si vreau sa stiu pana sa ajung la un medic la ce sa ma astept. Mai mereu imi este rau, ma simt ametit... nu am echilibru, nu prea aud bine, iar cand stau si privesc un obiect mi se pare ca acel obiect se indeparteaza/ingusteaza... de la ce poate fi? E ceva grav? Mi am facut un control la ochi si vad bine. Si mereu imi vine ameteala, si am senzatia ca ma deplasez cand stau pe loc, de exemplu cand stau in masina am uneori senzatia ca pleaca de pe loc, cand ma ridic din pat ma simt ametit, iar in zona cefei/cerebelului am mereu un discomfort. Ce am? Daca e de la urechi ( urechea dreapta e mult mai larga si ma doare mai mereu, iar de auzit nu prea aud de cand sunt copil) ce tratament voi urma? Eu cand eram mic am suferit 2 socuri foarte puternice la cap, ca urmare o multime de radiografii si tot asa. Asta poate fi o urmare? Sau poate fi vorba de vreo tumoare? Mereu ma dor si urechile, urechea stanga este mult mai strampta decat cea dreapta. De fapt, e asa de mare diferenta in cat pana si marimile la casti le port diferit. Probleme de echilibru si mersul stramb imi dau seama ca sunt de la urechi. dar discomfortul in zona cerebelului (mai sus un pic de ceafa., simt un fel de presiune) si ingustarea imaginii. de la ce vine? Si acum cand scriu intrebarea asta am impresia ca laptop-ul o ia intr-o parte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Va trebui sa faci o serie de investigatii serioase si profunde: la ochi, la urechi, precum si la neurologie (inclusiv tomografie)!
Cauza ametelilor poate fi doar dintr-un singur motiv, dar poate avea si cauze multiple.
Medicul de familie iti va face bilete de trimitere, daca ai asigurare atunci poti beneficia de investigatii gratuite.

Nu amana investigatiile, fiindca problemele se pot agrava ca avalansa!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Dar este ceva grav? Eu am probleme astea de cel putin 5 luni. doar ca nu prea le-am dat importanta

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja pare sa fie agravat, dar cred ca se poate inca remedia sau macar incetini evolutia.
Depinde ce se va gasi la investigatii.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Si ce se poate gasi la investigatii? Exemple?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

La ORL: tampan sau centrul de echilibru afectat, etc.
La Ofta: probleme de focalizare, dezaxare, afectiuni ale nervului ocular, etc.
La Neuro: urmari ale unor afectiuni avute anterior, disfunctionalitati diverse etc. care se pot evidentia radiologic i/sau prin tomografiere.

Dar la fel se poate constata si ca n-ai nimic organic, doar dormi in pozitie gresita sau alta cauza.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am fost la un control la ochi ( aveam impresia ca nu vedeam bine) si mi-au spus ca n-am nimic. deci obiectele ingustate nu au legatura cu ochii... cu echilibrul stiu ca e de la urechi 100% pentru ca am avut probleme cu urechile de mic... Dar pentru ce ati spus dumneavoastra mai sus, ce tratament se aplica? Eu tot ma gandesc la ceva grav, tumoare, cancer sad

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi mai departe cu investigatiile, cat mai repede!
Daca stai si tremuri de frica, atunci patesti ca iepurele...

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai nu pot imediat. am observat ca atunci cand am senzatia ca obiectul se ingusteaza sau o ia masina intr-o parte, simt o presiune mai sus de ceafa, in zona cerebelului, pe acolo. simt ca are legatura si de aceea imi e frica de o tumoare pe creier sad

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate investigatiile se pot face chiar intr-o zi. O computer-tomografie se face repede, in cca. 2 ore ai deja rezultatul.
Chiar daca ai tumoare, in faza de inceput se poate rezolva fara probleme.
Dar cu cat astepti mai mult, cu atat rezolvarea este mai problematica si mai costisitoare, poate chiar imposibila!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Eu am de cel putin 5 luni probleme astea. iar cu echilibrul de multi ani. dar pana acum nu s-a agravat nimic

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca ar fi tumoare, pana ajungi sa nu mai suporti durerile, deja va fi tarziu si nu veui mai suferi mult timp.

Ma mira ca indraznesti sa mai conduci masina.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pai nu conduc. am 17 ani. Cand stau in dreapta ma refer. Ce nu e bine la mine e ca nu beau deloc apa. beau putin... dar nu cred ca se trage de aici

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti inca foarte tanar, nu te lasa!
Ai toate sansele sa se rezolve problema ta, dar misca repede!
Sansele tale sunt pe un an: ori te vindeci, ori...
Doar de TINE depinde!
Nu-ti fie frica de investigatii, ci de ceea ce va urma daca neglijezi problema!

O zi de amanare poate duce la tratament suplimentar chiar de peste 10 zile.

Ca minor, toate investigatiile le poti face gratuit, chiar cu regim de urgenta.
Doar trebuie sa spui medicului ca, problemele au inceput in urma unei lovituri in spatele urechii, cu 5 luni inainte.
Sanatate multa si DAI DRUMUL!
happy

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Stati, ati inteles gresit. N-am fost lovit niciodata la ureche. acum 5 luni am observat ca am probleme cu vederea (la ochi nu am nimic) vertijuri, etc..., am fost lovit la 3-4 ani puternic la cap de 2 ori, am facut radiografii atunci si nu am avut mare lucru. Cu urechile am avut de mic o problema, nu auzeam bine, poate chiar din nastere :/

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca spui cum am scris, atunci te ia cu prioritate la investigatii si sunt mai atenti medicii. happy
La urma urmei, starea ta actuala trebuie rezolvat, nu o problema veche, neglijata.
Daca te intreaba de "alte probleme ce ai mai avut", atunci poti sa le spui si de cand si ce ai mai avut si cand.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Mi-a spus profesoara de biologie ca acolo in zona cefei unde am eu un discomfort este centrul vazului, sau ceva de genul. S-a exprimat diferit, dar nu mai retin. Mi-a spus prima data sa ma duc la oftamologie, sa vada distanta dintre pupila si... nu stiu cum, nu mai tin minte, dar mi-a spus un oftamolog bun. M-a speriat foarte tare, eu i-am spus ca am fost acum 3-4 luni sa imi fac un control la ochi si mi-au spus ca vad bine si ca nu am nimic, dar dumneaei mi-a spus ca probleme de genul nu ies la iveala la acel tip de control. O sa raman orb? Sau o sa mi se afecteze vederea? Mi-a spus ca poate doar am senzatia, si trebuie sa merg la neurolog, asta din nou, suna grav doar cand aud sad

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

"suna grav doar cand aud" - inseamna ca auzi bine happy
Nu e grav, dar poate deveni grav, daca neglijezi problema!

Daca te tai mai tare la mana sau la picior si mergi la inceput la doctor, atunci ti-l curata, dezinfecteaza si il panseaza. Dupa cateva saptamani se vindeca, chiar daca a trebuit si cusut.
Daca insa nu este curatat, dezinfectat la timp, atunci poti chiar muri de la pierderea de sange sau se infecteaza tare si trebuie chiar amputat.
Asa este cu orice boala, ca si la un incendiu. Cu cat se trateaza si se rezolva mai repede, cu atat problema se rezolva "mai ieftin", mai usor.
Eu, in locul tau, in aceste doua zile deja rezolvam investigatiile.

Tu, de frica, pierzi o saptamana? Doar luni vei putea merge cel mai repede la examinari...
Asta deja se numeste lasitate, nu frica! tongue

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am inteles, multumesc frumos! Ma gandesc ca daca e ceva la ochi, ceva, ceva tot o sa patesc. sa nu mai fiu ca inainte ( gen retina deslipita si tot asa)

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Imi pare rau, dar nu va pot raspunde la mesaj, deoarece sunt un membru junior! Raspunsul este acesta " Sunt din Bacau, dar locuiesc in Bucuresti. Luni o sa merg la medicul de familie sa imi faca trimitere prima data la oftamologie, le iau pe toate la rand. Toate probleme sunt de la ureche pentru ca am avut probleme cand eram mai mic, IN AFARA de presiunea in zona unde se afla lobul occipital din cate am inteles... si de ingustarea imaginii! Astea 2 simptome sunt din alta parte, si sunt foarte ingrijorat. am mai observat atunci cand sar sau alerg, tot in zona aceea de care vorbesc simt cum imi trosneste ceva, sau se misca, si e deranjant. plus ca uneori imi mai apar puncte albe, dungi negre sau de diferite culori, etc.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Explica la medicul de familie detailat problema ta si roaga-l sa te trimita la toate trei investigatii, unde sunt dotati cu aparatura mai buna. Poti sa-i spui cum am zis si anterior.
In cateva zile vei putea sti rezultatul exact.
Curaj si sanatate buna!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos, la fel!