| ςosmiη a întrebat:

Am o problema cu grasimea de pe piept, de sub sani, nu e mult dar e destul cat sa se vada. Nu am slabit, nu sunt nici gras, din contra, sunt slab. Credeti ca daca fac la sala exercitii pentru. piept o sa ard grasimea? Credeti ca poate fi vorba de ginecomastie pubertara la 17 ani?, medicul endocrinolog a zis ca e f posibil sa fie asa, dar nu mi-a facut niciun fel de analiza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Incearca sa faci exerciti pentru pectorali si o sa vezi ca dupa o luna de zile nu mai ai absolut nimic. faza este sa te ti de exercitii.

2 răspunsuri:
| adrianadi97 a răspuns:

Ok....1.baietii n-au sani, cel putin eu nu am. 2. da, cel mai probabil aia e cauza.

| argo a răspuns:

Tu sti ce ti-a zis doctorul exact, daca ai sau nu.
Ginecomastia e o dereglare hormonala care o sa se regleze cu timpul. Multi tineri au asa ceva, e destul de nomal pentru perioada de crestere. O sa treaca de la sine.
O sa ai un surplus de ajutor daca manaci mancare mai putin grasa si mai putina mancare per total (daca mananci chiar foarte mult)

Iti recomand sa faci cardio, adica miscare multa, alergare afara sau bicicleta. Poti sa cumperi si o bicicleta statica (bicicleta fitness) pentru acasa si sa faci antrenamente in fiecare zi.
Grasimea nu se pierde in locul in care vrei tu in functie de exercitiul pe care il faci (grasime piept-exercitii pentru piept) ci per total.