| anonim_4396 a întrebat:

am o problema de aproape un an mi-a aparut in zona pieptului o umflatura parca osul este mai scos.partea dreapta a pieptului este mai mare decat cea stanga
Am fost la doctor si mi-a zis ca nu am nimic ca e ok si ca este de la faptul ca sunt in crestere si partea dreapta sa dezvoltat mai repede
P. s(sunt baiatlaughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Deformarea toracelui poate fi cauzata si de o pozitie incorecta in timpul zilei sau in timpul somnului. De asemenea, e posibil ca partea dreapta sa se fi dezvoltat mai repede sau partea stanga mai lent. In orice caz, problema trebuie ameliorata pana la incheierea perioadei de crestere. Iti recomand sa practici regulat un sport care solicita in mod echilibrat torsul (inotul imi vine acum in minte) sau cel putin gimnastica in fiecare dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel am si eu, tot de un an dar in partea stanga. mie mi-a zis medicul ca mi s-a deformat coloana. day dreaming

| Madlene a răspuns:

Da, poate fi adevarat...sau poate ai suferit o contuzie, adica o lovitura mai puternica si partea dreapta s-a dislocat un pic.