| F1rstBlooD a întrebat:

am o problema, de curand m-am operat pentru unghi incarnate le piciorul stang in partea stanga, m-am mai operat odata la piciorul drept, dar atunci mi-a taiat doar 10% din unghie, acum mi-a taiat cam 25%, asta nu e problema, problema e ca m-am operat acum 4 zile, miercuri iar azi am dat pansamentul jos, de tot, am procedat corect? zona e rosie, e ok sa fie asa? se va infecta daca sta la aer liber? va roog frumos sa ma ajutați, e urata problema, cel puțin pentru mine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După intervenție nu te-a mai chemat la pansat?
Mergi la control.
Pa, pa.

| F1rstBlooD explică (pentru Legiuitoarea):

Da mi-a schimbat pansamentl, eu vreau sa stiu daca am procedat corect, adica daca a procedat corect asistenta care mi-a spus

| Legiuitoarea a răspuns (pentru F1rstBlooD):

Bună din nou.
Ai nevoie de un nou control, nu te faci tu breaz să scoți pansamentul după bunul plac.
Aplică un pansament steril uscat până ajungi la medic.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Am trecut si eu prin aceiasi situatie ca si tine, adica am avut unghia scoasa integral si am folosit pentru dezinfectat rivanol si mi-a dat medicul un ungvent cu care a trebuit sa ma dau, pana la vindecare.
Ungventul se numeste BETADINE, a fost foarte bun.
Faptul ca ti-ai scos asa de repede pansamentul, doar numai dupa 4 zile, nu este recomandabil pentru ca, incaltamintea poate sa te jeneze si sa se infecteze leziunea produsa de oparatie.
Zilinic trebuie sa faci baie la picioare, in apa sa pui 1 lingura de bicarbonat de sodiu, apoi te dezinfectezi cu rivanol si te dai cu crema respectiva si pui un pansament steril, pe care i-l fixezi cu leucoplast, tesutul trebuie sa devina de culoare normala, adica sa fie vindecat complet si numai atunci nu trebuie sa te mai pansezi.
Un gand bun si multa sanatate.