| Balonaseplutitoare a întrebat:

am o problema. De duminică sunt răcit iar in spatele omusorului in cavitatea bucala mi-au apărut un fel de besici. Am făcut febra si simt o mica iritatie in gat.
Am făcut o gargara cu bicarbonat de sodiu și am expectorat cu puțin sange in el.
Este un motiv de îngrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Da, mergi maine sau poimaine si fa-ti un exudat faringian la un laborator bun ( gen Sante, Medlife, Regina Maria ), nu mai fa nici o gargara sau sa iei altceva pana nu mergi dupa cu rezultatul analizeil la medicul de familie sa te consulte si sa iti dea tratament corespunzator.

Important este sa nu bei si sa nu mananci nimic dimineata in care iti recolteaza proba, faci exudat faringian cu antibiograma.( nici nu te speli pe dinti sau altceva, asta o poti face doar cu o seara inainte daca asa ).

Nu amana vizita la medic.

| euveverita a răspuns:

Este vorba de o afta, de la ea faci temperatura.Am exact aceeasi problema iar medicul mi-a recomandat anaftin.