| MistretulPufos a întrebat:

am oasele cam subtiri, (desi parintii mei le au groase), imi puteti da niste sfaturi cu ce as putea manca sau ce exercitii as putea face ca sa nu mai fie subtiri? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

In afara de vitamina D, te-ai gandit de ce parintii tai au oasele mai groase? Gandeste-te la varsta ta si la varsta dumnealor. Presupun ca esti adolescent. Te vei dezvolta in timp. Pana la 20 si ceva de ani, o sa se petreaca o multime de schimbari fizice, vei creste.

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru fixarea calciului din alimentatie in oase,(deci trebuie sa consumi alimente care contin calciu) este nevoie de vitamina D.Nu este nevoie de suplimente alimentare cu aceasta vitamina D, pentru ca organismul o fabrica singur prin piele, la expunerea la soare.
Uite ce recomanda dr.Oz:
http://www.csid.ro/......-10768864/
Iata si 10 alimente bogate in calciu:
http://www.qbebe.ro/......_in_calciu

| untu a răspuns:

Pentru oase sa iei vitamine,mai ales vitamina D (Detrical), sa bei apa cu calciu eferescent se gasesc in farmacii, sa mananci lactate( lapte, branza de vaca, cas de vaca) si multe fructe proaspete!

| Idkidk a răspuns:

Vitamine!

| MistretulPufos explică (pentru Idkidk):

Care din ele? big grin

| Idkidk a răspuns (pentru MistretulPufos):

Cred că D, eu aşa ştiu, am avut o prietena care avea la fel!

| MistretulPufos explică (pentru Idkidk):

Si s-a imbunatatit ceva dupa ce a luat? clown

| Idkidk a răspuns (pentru MistretulPufos):

Nu mai stiu.A fost la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamine+ lactate.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Lactate multe si vitamine. Exercitiile nu ajuta.