| Valy4567 a întrebat:

Am răcit acum câteva zile, dar simptomele au fost unele ușoare. Durere în gât, puțină febră, etc. Am luat medicamentele necesare și simptomele au dispărut, mai puțin unul: congestia nazală(nas înfundat). Am încercat tot felul de metode naturiste, începând cu apă sărată, infuzii de aburi (inclusiv apă cu spirt), ceaiuri calde, inhalații, etc. dar nu mi-a trecut cu nimic. Am apelat într-un final la Vibrocil (cu care mai îmi desfundat nasul în trecut), dar de data asta și-a făcut efectul aproximativ o oră. După ce trecea această oră se reînfunda și eram obligat să îmi pun din nou picături. Am încercat să pun picături mai rar, dar pur și simplu nu suportam să am nasul înfundat. Doctora a spus că s-ar putea să fi făcut dependență de Vibrocil și m-a recomandat Bixtonim, Olynth și Nasomer, doar că acestea au fost inutile. M-am săturat să îmi pun din oră în oră Vibrocil în nas. De aproape 3 zile se întâmplă chestia asta. Țin să precizez că răceala pare că a trecut (nu mai am nici-un simptom, cu excepția congestiei). Nu știu ce să fac ca să îmi desfund nasul, nici-un remediu naturist nu mai are efect.
Soluții?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlexSalling a răspuns:

Ceai cald la greu. Si eu am avut congestie nazala fara a fii racit, dar cu ceai fierbinte toata ziua s-a dus.