| Alinn01 a întrebat:

Salut TPU!
Am si eu o intrebare, pentru cine a patit ce am patit si eu.
Acum 5 zile am fost operat de fimoza, dar nu am fost circumcis, doctorul mi-a facut doar o incizie, iar penisul este putin umflat. Nu stiu daca o sa fie bine, adica daca o sa se vindece complet. Vreau sa stiu parerea cuiva care a trecut prin asta, apropo am 17 ani. DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vasile2003 a răspuns:

Presupun că ești virgin, nu? Dacă da, presupun ca capul penisului nu a avut prea mult contact cu exteriorul! E normal sa ai o senzație de disconfort dacă de obicei nu îl decalotezi...cu timpul, când o sa ai voie sa atingi acea zona, poți sa încerci sa îl mai decalotezi și sa îl mai atingi ușor pentru a se obișnui cu mediul exterior. Dacă nu se va rezolva, poți contacta un medic, dar după părerea mea motivul durerii este faptul că capul penisului nu a avut prea mult contact cu exteriorul și e mai sensibil... Succes!

2 răspunsuri:
| Vasile2003 a răspuns:

Nu am avut fimoza, dar pot sa îți spun că nu trebuie sa îți faci griji ...Umflatura apare datorită faptului că circulația sângelui în zona inciziei este perturbată, iar în țesuturile după intervenție chirurgicală nu a existat încă o adaptare a vaselor limfatice și a sângelui. Aceasta este o reacție normală a corpului la operație și în câteva zile, umflarea va scădea. Dacă trece o perioadă mai lunga și nu scade, poți merge la medic, să determine cauza și sa îți de-a un tratament, dar momentan e totul normal.

| Alinn01 explică (pentru Vasile2003):

Am uitat sa mai spun si ca inaintea interventiei chirurgicale, adica toata viata eu nu am putut sa imi ating capul penisului, uneori il decalotam putin si atingeam dar simteam i senzatie de discomfort si pur si simplu propria-mi mana mi se retragea dupa ce atingeam capul penisului. Acum nu stiu daca o sa mai am probleme, pentru ca momentan nu il voi atinge deoarece inca nu e recomandat sa decalotez. Stie cineva de ce simteam senzatia aia de discomfort cand atungeam acea zona?

| Vasile2003 a răspuns (pentru Alinn01):

Presupun că ești virgin, nu? Dacă da, presupun ca capul penisului nu a avut prea mult contact cu exteriorul! E normal sa ai o senzație de disconfort dacă de obicei nu îl decalotezi...cu timpul, când o sa ai voie sa atingi acea zona, poți sa încerci sa îl mai decalotezi și sa îl mai atingi ușor pentru a se obișnui cu mediul exterior. Dacă nu se va rezolva, poți contacta un medic, dar după părerea mea motivul durerii este faptul că capul penisului nu a avut prea mult contact cu exteriorul și e mai sensibil... Succes!