| Dailanitus a întrebat:

Am si eu o problema. Am 16 ani jumate, si saptamana trecuta am avut primul contatc sexual cu iubita mea. Am avut o problema cu erectia, ceea ce nu mi sa mai intamplat pana acum. Ca sa vorbesc in termeni mai din popor, mi s-a sculat cand ne tavaleam, ne jucat, oral, etc, si cand a venit momentu sa o penetrez, a inceput incet incet sa scada erectia, ramanand undeva la 40-60%, venindu-mi sa ma termin, dar va dati seama nefiind tare nu reusesc sa o satisfac, ceea ce imi doresc. Stam de aprox 5 luni impreuma si in timpul asta am asteptat ca si ea sa doreasca pasul asta, in acest timp masturbandu-ma, nedorind sa fiu infidel, cam odata la 2-3 zile. In ziua aceea sa mentionez si faptul ca am fost obosit, nu prea dormisem noaptea, s-a intamplat asa neasteptat. Si preludiul a fost poate prea lung, in timpul acestuia avand o erectie destul de tare, si in momentul in care am ajuns la actul in sine aceasta a scazut. Am crezut ca a fost de la prezervativ, si l-am dat jos, dar la fel, reuseam sa obtin o erectie mai buna cam la 70-80% dar dupa 20-30 secunde scadea iarasi. Eu am reusit sa ma termin, dar ea nu prea cred ca a avut o experienta prea frumoasa. Voi ce m-ati sfatui sa fac, eu m-am gandit sa vad data viitoare daca se intampla la fel, ma gandesc la faptul ca eram si obosit etc, si cred ca am si o chestie de mantalitate, chiar ma temeam sa nu se intample asa ceva, precum mai am si temerea sa nu ma termin prea repede, si acum ma tem ca m-am facut de ras, desi ea spune ca nu e asa, mie teama sa nu mi se intample la fel si data viitoare. Voi ce m-ati sfatui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, să NU te mai gândeşti tot timpul la chestia asta deoarece, din cauza stresului, se poate întâmpla să scadă erecţia.

Apoi, să o faceţi când eşti odihnit ( preferabil ), ca să fi "sigur" că NU asta e cauza.

De asemenea, faza cu prezervativul NU are nici o legătură cu erecţia - e doar "impresia" unora...

Apoi, n-ai precizat cât a durat preludiul şi în ce măsură ai fost "stimulat" în timpul acestuia.

Preferabil ca preludiul să fie lung pentru a o excita pe EA, dar să nu fi "stimulat" tu prea mult ( atunci e posibil să pierzi din erecţie în momentul penetrării ).

Sau, se mai poate încerca o "soluţie" : să te masturbezi până când ejaculezi, cu 15-30 minute înainte de actul sexual, atunci vei "rezista" mai mult - dar, în acest caz, e necesar un preludiu SCURT ( şi, OBLIGATORIU, să foloseşti prezervativ la sexul normal ).

Ori, în timpul preludiului, să-ţi facă sex oral până ejaculezi : la fel, la penetrare vei rezista mai mult şi vei avea o erecţie bună.
Dar, penetrarea trebuie să o faci cam la 10-20 de minute după de ai ejaculat şi, OBLIGATORIU să foloseşti prezervativul!

Dacă aceste "soluţii" nu dau rezultate timp de 2-3 luni, în cazul unei vieţi sexuale REGULATE ( 2-4 contacte sexuale/săptămână ), atunci este vorba de ejaculare precoce şi TREBUIE să consulţi un medic pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Este o lipsa de experienta, asa este la inceput iti este frica ca nu poti si te inhibi. Icepe cu sex mormal si dupa celelate.

| radu75 a răspuns:

Descarca din google play aplicatia ZELLO si aboneazate la canalul tpu.ro. Vorbesti in timp real cu cei de pe canal si poti cere solutii la problemele tale. Astept si expertii de pe www. tpu.ro sa descarce aplicatia disponibila pe orice android cat si pe pc, sper sa formam o comunitate si pe ZELLO!

| radu75 a răspuns:

Sincer,la 16 ani ai cerinte cam mari. Sa satisfaci o femeie,repet o femeie,nu o fetita, ai nevoie de multa experienta, rabdare, ore in sir de practica si mult preludiu. Nu fii complexat, totul va fi ok dupa cativa ani. Iar daca ea spune ca ai satisfacuto, sa nu o crezi. Sunt femei care au dupa 25 de ani primul orgasm asa ca, mai intreaba si tu pe cei mai mari. Si ele au nevoie de experienta si de o perioada lunga pana partenerul o cunoaste mai bine. Te asigur de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| KingWunderbar a răspuns:

Nu te mai lua dupa astia. Sexul nu se invata. Erai doar stresat. Nu te mai gandi ca nu o sa fie bine, etc..ca mai rau faci.