| Edward251 a întrebat:

Am si eu o problema, de cateva zile ma confrunt cu insomnii deoarece mi-am pierdut noptile la PC si m-am culcat doar pe la ora 5-6 dimineata. Problema este ca acum m-am hotarat sa imi reglez si eu programul de somn si m-am pus sa ma culc la ora 3 dimineata. De la ora 3 si pana acum la ora 10 dimineata nu am putut sa dorm maxim 1-2h, m-am hotarat sa ma multumesc cu 1-2h de somn si m-am dat jos din pat. Intrebarea mea este credeti ca imi voi regla programul de somn daca ma culc in seara asta pe la 22:00 sau 23:00?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Obiceiul care l-ai format s-a transformat în ceasul tău intern.
Nu se poate rezolva într-o zi, ci treptat.

| Paula2018 a răspuns:

Cam asta se intampla dupa sarbatori. Ideea era urmatoarea : indiferent ca te pui in pat la 22 sau la 03 dimineata, pune-ti alarma la 8 si te trezesti, o sa fii obosit, dar cel putin in urmatoarea seara poti adormi mai repede. Acelasi lucru il faceam si eu, ma puneam la 4 si dormeam pana la 14. Intr-o seara m-am pus la 2 la somn, la 8 am fost in picioare si acum e ok, iti intrii in ritm daca nu dormi mult ziua.