| Ponce a întrebat:

de cateva zile nu am somn adica ma pun in pat si nu ma ia somn-ul ma framant si ma gandesc intr-una numai la ce am pe cap crying. Adica eu ma culc numai dimineata pe la 10-11 maxim 12 si dabea ma ia somnul si ma trezesc pe la 20:30 seara 21:00. In logic, ziua dorm - noaptea ma joc sau stau crying
Intrebararile mele :
1.Ce credeti ca medicament ar fi bun sa-mi revin, adica sa ma culc inapoi de seara si dimineata sa stau pe pc si altele
2.Credeti ca daca as pleca la doctor m-ar putea ajuta sa-mi revin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu-ti trebuie nici un medicamen si nici medic, ci doar putina vointa.
1. Daca pana al ora 7.30 dimineata nu ai adormit, da-te jos din pat si gata.
2. In cursul zilei, nu bra cafea, cola, energizante, dar nici nu sta deloc in pat sau pe fotoliu. Toata ziua fii activ, munceste fizic in special, citeste, invata.
3. Limiteaza jocul pe calculator la maxim 90 de minute pe zi (daca ai peste 18 ani). daca te uiti si la TV, redu timpul TV+calculator la maxim 90 de minute pe zi.
4. La ora 21.00 inchide complet TV-ul, calculatorul, telefonul si fa-ti un mic ritual: aeriseste bine camera in care vei dormi, fa un dus cald, bea o cana de lapte sau ceai si aseaza-te in pat sau in fotoliu pentru a citi 30 de minute (carte, nu alt dispozitiv). Cel tarziu la 23.00 stinge lunima si stai in pat linistit. Chiar daca nu vei adormi imediat, dimineata la cel tarziu 7.30 da-te jos din pat si urmeaza aceleasi sfaturi: efort, fara somn, fara cofeina, fara abuz de calculator. In 3-4 zile iti vei regla somnul cu conditia sa respecti mereu acest program (vei vedea ca este foarte bun si ca ai brusc timp sa faci foarte multe lucruri fara sa te simti obosit)

7 răspunsuri:
| Chio9 a răspuns:

Frate incep cu un misto dar amical..Vezi ca imediat trebuie s amergi la somn laughing. Mi se pare cam greu sa rezisti atat fara somn si sa dormi ziua si cam ciudat. Ce ti-as putea zice..solicitati organismul la maxim in perioada zilei iar seara o sa fi obosit si o sa ai somn..in caz ca nu ai somn te ridici stai la calc cu o muzica linistitoare si.: Iei o foaie si un pix si notezi asa. prima problema care o ai pe cap a doua problema care o ai pe cap si tot asa. dupa care te pui in pat si te gandesti cum sa le rezolvi(cu ochii inchisi) Dimineata cand e timpul trezirii atunci te ridici din pat(8-9) mananci bine si incepti prin ati rezolva prima problema de pe foaie. apoi o bifezi si tot asa pana ai completat pazalullaughing. Bafta. sper ca te-am ajutat.

| Ponce explică:

Fara misto, daca ti se pare ca aici e site de glume ai gresit adresawinking

| Ponce explică:

Brigaela, pai si daca n-am dormit ce fac straight face stau toata ziua si seara ma culc?

| Acier a răspuns (pentru Ponce):

Nu-i o tragedie.

| Brigaela a răspuns (pentru Ponce):

Da, ca sa fii obosit si sa poti dormi. N-po sa patesti nimic. pe vremea cand lucram in urgenta saream minim o noapte pe saptamana.

| Ponce explică:

Mersi Brigaela, am incercat metoda ta si am reusit big grin big grin :X mersi mult

| Ana-Maria_Denisa_1997 a răspuns:

Nu stiu bea ceai de mac!