| Asasinnnn a întrebat:

am si eu o problema.
Ieri m-am zgariat intr-o creanga de copac si m-am ales cu o "buba" de cam 2 cm pe suprafata nasului. S-a luat doar pielea, nu este foarte adanca, iar azi am vazut ca a inceput sa prinda coaja. oare dupa ce imi va cadea coaja imi va ramane cicatrice? :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa ungi locul cu crema de galbenele si sa lasi sa cada coaja singura, sa nu o tragi tu.
Te poti spala cu c eai de pelin.
O zi bunahappy

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasa coaja sa cada singura.Chiar daca, momentan este inestetică.In felul asta cicatricea, dupa ce cade coaja, va fi cat mai mica sau deloc.

| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Cei care se pricep mai bine îți pot da sfaturi-mie îmi vine să spun nu,dar eu m-am zgâriat odată într-o creangă, de-abia mi-a dat sângele și totuși mi-a rămas semn, deci cred că depinde de pielea și procesul de vindecare al fiecăruia. Oricum, cicatrice ca după o căzătură cu bicicleta clar nu-ți rămâne, cel mult poate o hiperpigmentare/depigmentare(adică zona e mai deschisă sau mai închisă la culoarea decât restul pielii); vezi tu atunci. Important este ca imediat ce e posibil să folosești cremă de protecție solară-cicatricile, semnele trebuiesc protejate de soare atunci când sunt în proces de vindecare.
Baftă!

| alexandru0sorin a răspuns:

Nu

| Anonymy05 a răspuns:

Daca nu e o rana adanca nu va ramane cicatrice.