| ContAnoNiMMM a întrebat:

Am si eu o problema mare de tot pe care vreau sa o impartasesc cu voi. O sa povestesc de la cap la coada ca sa va dati seama mai exact. (ca pct de reper acum am 16 ani).
Acum aproximativ 5 ani, am inceput sa am niste dureri ingrozitoare de genunchi, in sensul in care eu indoiam genunchiul si nu mai puteam sa il indrept inapoi, deoarece ma retinea o durere insuportabila, care era insotita de niste trosnituri puternice.
Dupa ceva timp, mai exact cateva luni, problema asta s-a rezolvat, dar genunchii au inceput sa se indoaie din ce in ce mai putin, iar trosniturile erau mai atenuate, dar erau intr-un fel dureroase si insuportabile.
Eu nefiind o fire sportiva si vazand ca am si problema asta, am inceput sa "accept" ideea si nu faceam ceva pentru a rezolva problema, pana cand au inceput sa ma doara in acelasi timp si quadriceps-ul exact in zona respectiva si am spus ca nu se mai poate si am fost cu mama la un control, iar doctorul a spus ca este din cauza cresterii, deoarece eu am crescut in inaltime destul de repede ( 30 de cm intr-un an jumatate ) si articulatiile genunchilor nu au facut fata, de la nepracticarea vreunui fel de sport, iar evident, tratamentul a fost sa fac miscare regulata, in general ceva usor, mai mult bazat pe kinetoterapie.
Dar am lasat-o balta si pana si in ziua de astazi am aceasta problema, deoarece nu am fost motivat deloc pentru a face sport, pur si simplu nu imi place mie.
In prezent imi pot indoi genunchii doar pana la jumatate, mai mult nu mai pot deloc, nici cu forta, dar si la jumatatea asta tot am o durere mare, pe vine nu pot sta mai mult de 3 secunde, iar de la o vreme, la genunchiul stang simt ca mi se lasa articulatia, probabil de la miscari bruste si de cateva ori s-a intamplat sa mi de "mute" din loc pentru cateva clipe genunchiul din loc...ahh, si cand ma gandesc cat de dureros esteee.
Acum intrebarea mea este urmatoarea...
Daca voi ati fi in locul meu la momentul actual, ce ati face?
Va rog frumos sa nu ma judecati pentru trecut..., stiu ca am gresit foarte mult, dar vreau sa ma schimb.
Dau funda celui mai bun si elaborat raspuns. ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vrei să elaborăm? Sport nu îți place. Atunci fă gimnastică articulară, de mobilitate a genunchilor. Forțează încheietura până la durere și încă un pic, în mai multe reprize. Dimineața, la prânz și seara, în total 3 sesiuni zilnice, cu distanță de minim 6 ore între ele.Mai fă exerxiții cum mușchii picioarelor, găsești 100 de video pe You Tube, că încheieturile se mențin când au mușchi legate de ele, Fă o dată la 10 zile o cură cu piftie din soric de porc, fiert 3-4 ore, ca că ai colagen în alimentație. Folosește unei de măsline și de in în loc uleiul de floarea soarelui, ca să eviți inflamațiile și împrietenește-te cu o fată, cu una cel puțin. Dacă nu faci nimic din toate astea, refuz funda de la tine.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Urgent un RMN. Dupa care un medic specilist, ma repet specialist sa.ti citeasca discu. Acel medic te va lumina in privinta problemei tale.

| anonimg a răspuns:

Pentru că nu m-ar costa nimic, pentru inceput aș contacta diferiți medici specialiști în domeniu, și i-aș intreba pe fiecare ce diagnostic aș putea avea. Poate că unul din ei a mai întâlnit un astfel de caz și ori l-a tratat personal, ori l-a trimis la un alt medic; ori poate pacientul a ajuns prin recomandare la medicii specialiști de la Viena.
Oricum ar fi, trebuie să cauți tratament, pentru că ai văzut că refacerea nu vine de la sine și trebuie ajutată printr-un tratament.

Fără fundă din două motive:
-nu îți va mai răspunde nimeni;
-sunt useri mai în măsură ca mine să îți ofere un răspuns mai detaliat și mai concret.

| ContAnoNiMMM explică (pentru anonimg):

Nu conteaza asta, mersi oricum de raspuns

| anonimg a răspuns:

Pe lângă sfatul fizic, pentru starea ta psihică, pentru o reală încredere în vindecare, și pentru încurajarea de a merge până la capăt în vindecarea ta, îți recomand cartea "Viața lui Iisus": https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
O găsești și aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Sau în aplicația "EGW Writings 2" de pe Google play.

| Bizon95 a răspuns:

E clar ca ai o problema FOARTE SERIOASA cu genunchii
in locul tau m-as duce la doctor, si inca cat mai repede
mai bine mai tarziu decat niciodata
si chiar nu inteleg de ce nu te-ai dus pana acum?