| MarinelGoj a întrebat:

Am stat cu fața la abur vreo 5 min și mi-am scos niște puncte negre dar mi-au apărut niște pete in locurile acelea, de ce oare? Că nu am apăsat cu unghia deloc ca sa nu rămână urme. Mii le-am scos aseara, oare trebuie sa mai astept ca o sa dispara singure acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca scoti o buruiana din pamant, si atunci ramane o gaura in locul radacinii, iar pamantul se sfarama in jur, nu mai ramane batatorit la marginea gaurii.
La fel se intampla si cand storci punctele negre (de grasime) sau cosurile.

Acel loc se va vindeca, se umple din nou (probabil tot cu grasime) sau va ramane o gaura.

Pielea sanatoasa este plina de grasime, care are rol protector. In lipsa grasimii se vad arterele si venele prin pielea subtire.

Pentru a nu se innegri, suprafata pieleii trebuie tinut curat. Daca te speli de 1-2 ori pe fata zilnic (preferabil cu sapun antibacterian sau de casa), iar dupa uscare stergi pielea cu vata imbibata in spirt sanitar, atunci se curata capetele innegrite, fara sa le storci si fara a ramane urme.

Nu trebuie facut nici exces de curatire, fiindca pielea se poate usca excesiv.

| Innaaa14 a răspuns:

Trebuie sa mai aștepți câteva ore și îți trece