| bibi5961 a întrebat:

am un mare "necaz". azi noapte am fost de servici (de la 19 pana la 7 azi dimineata), eram foarte obosit, am venit acasa si m-am pus sa dorm si nu am putut sa dorm decat 1 ora jumate, si acum sunt foarte obosit si nu pot sa adorm. diseara iar sunt tura de noapte si va dati seama, o sa fiu lesinat de oboseala. ce as putea face ca sa pot sa dorm acum?
p.s. e prima data cand lucrez tura de noapte (am mai lucrat saptamana trecuta doar o singura noapte, acum am 3 nopti la rand). va raman recunoscator daca m-ati putea ajuta. dau funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Made_Self_1995 a răspuns:

O cana de lapte caldut nu ti-ar strica, o sa dormi ca lemnul dupa ce il bei, asa mai procedam si eu cand lucram in ture de noapte si deveneam agitat din cauza cafelei si oboselii.

5 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Sunt si ceaiuri pentru somn, le gaseti in marketuri. Dupa o cana mare cu 2 pliculete de ceai rupi patu.

| BogdanLuca a răspuns:

Buna, sunt in aceeasi situatie, am fost de garda asta noapte si nu am reusit sa dorm, doar ca eu lucrez noaptea de 2 ani. Nu-ti face probleme! In legatura cu nimic!

| Theodora292001 a răspuns:

Exista medicamente, apropiatii mei fac ture de noapte ca tine si iau de exemplu Persedon noapte sau sedativ pc si acum mai sunt pe piața si alte medicamente cu valeriana si din astea. Sper sa te ajute. Si organismul tau trebuie sa se adapteze acestui stil de viata. Noi suntem fiinte diurne si este mai greu. Cand vii de la serviciu si vrei sa te culci, fa bezna in camera, ca organismul sa inteleaga ca acum trebuie sa doarma si daca nu merge, ia si o pastila. Nu are cu ce sa iti faca rau. De exemplu stiu ca Persedonul nu are efecte adverse si mai sunt ai alte medicamente bune. Familia mea face la fel, tura de noapte si uneori pastile. Sau macar ia pastiluta pana cand te obisnuiesti cu tura de noapte.

Sper ca te-am ajutat!

| Emitzanu2002 a răspuns:

Cel mai bine fugi repede la farmacie, ei somnifere, si intrebi intai farmacista daca is bune dupa cazul tau
ii spui niste somnifere mai slabe
fugiiiiiiiii
funda?

| carolina25 a răspuns:

Bea un somnifer ca sa adormi iar apoi sa te trezești din nou la serviciu
Acțiunea somniferului va fi una mai avansata si te vei odihni bine
Succes
Funda?