| Mitu_Beto_1995 a întrebat:

Sa trec direct la subiect. Decii, aseara dupa ce am venit de la munca pe la 2 noaptea eram super obosit nu am mancat am facut repede un dus si, m-am pus sa dorm. De dimineata cand m-am trezit am simtit ca imi curge apa din nas si am dat cu mana nu am luat in seama... Apoi ma intor pe o parte. si vad perna plina de sange va dati seama ca am ramas socat am crezut ca visez sau ceva. in fine m-am dus in baie si eram plin de sange pe fata imi curgea intruna din nas intruna ca la robinet sa zic foarte mult. straight face De le ce ar putea fi de la oboseala? va rog spuneti-mi ce sa fac dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Here4u a răspuns:

Mmmm...E de la soare. Poate fi sid e la oboseala dar mai putin...Deci nu mai sta in soare!

7 răspunsuri:
| Alemoni a răspuns:

Buna!
Sangerarile nazale pot fi din mai multe motive. De obicei apar la persoanele racite sau alergice. Sau pot fi provocate de la o lovitura in aceasta zona, de la niste medicamente ca aspirina si de asemenea lipsa vitaminei K din organism care duce la diferite hemoragii.
Daca observi ca este abundenta mai bine mergi la medic.
Sanatate!

| znstr a răspuns:

Incearca sa nu mai stai atat de tarziu si sa te odihnesti cat corpul iti cere, adica macar 8 ore pe noapte. Cu caldurile astea nu te joci, asa ca cel mai bine incerci sa te feresti de munca "grea" pe timpul asta. Tu poti sa fi si ceva mai sensibil in zona nasului, poti sa fi spart vreo vena din nas cand ai dat cu degetul, sau poti fi anemic daca zici ca nici nu mananci si stai si treaz pana la ore tarzii, daca stai mult in soare, caldura, nu te feresti si nici nu te hidratezi;

De asemenea, cursul asta abundent de sange din nas poate fi si urmarea unei infectii respiratorii sau a membranei nazale, tensiunea arteriala prea ridicata, alergii, consum de medicamente cum ar fi aspirina sau antiifnalamtoarele.

Pentru a opri hemoragia nazala, incearca astea:

-strange intre degetul mare si cel aratator partile moi ale nasului ( aripile nasului);
-preseaza ferm aripile nasului de oasele faciale;
-daca este posibil, ramai in aceasta pozitie timp de cinci minute; in cazul in care este necesar, repeta aceste miscari pana cand sangerarea se intrerupe;
-stai jos pe un scaun sau pe un fotoliu si relaxeaza-te, tinandu-ti capul in pozitie verticala
- nu te intinde la orizontala si nu-ti sprijini capul pe genunchi;
-aplica un cub de gheata in zona nasului;
-dupa o sangerare, este bine sa te odihnesti tinandu-ti capul ridicat.

Totusi, ca sa previi viitoarele hemoragii nazale, incearca sa nu mai ridici greutati, sa nu-ti sufli nasul tare, si foarte des (daca iti vine sa stranuti, deschide gura astfel incat aerul sa iasa pe gura, nu prin nas), dupa ce ai avut o experienta ca asta, cam 24h sa nu bei fierbinte, si pe net scrie ca e bine sa renunti la aspirina (daca medicul ti-o recomanda), de asemenea poti folosi si un spray nazal (decongestionant nazal), doar pentru 1-2 zile. Daca persista sangerarile, mergi la un ORL-ist. Pa pa!

| danielaxyz a răspuns:

Daca-ti mai curge mult, risti sa ai nevoie de transfuzii

| laptelaperfuzii01 a răspuns:

Vreo alergie sau raceala combinate cu canicula de afara

| lucian007 a răspuns:

De la oboseala si caldura, si eu sunt sensibil cu nasul dar in ultimul timp mai repede suflu dracul sangele ala decat sa incerc sa il opresclaughingApropo motivul pentru care curge este din cauza ca vasele de sange se dilata si se sparg sau cv de genulaughing

| Mitu_Beto_1995 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Am luat in considerare sfaturile voastre, ba mai mult maine merg la medic... Multi spun ca oboseala isi face prezenta... Va multumesc oricum!

| MonikaLove11 a răspuns:

Iati liber o saptamana si odihnestete e de la stres si oboseala te infurii si cred ca ti s-a spart un vas de sange