| Tristam a întrebat:

Am un prieten care fumeaza. Daca fumeaza si peste 2-3 zile isi face analize cum poate scapa sa nu afle ca fumeaza? Analiza la sange face 100% la urina nu sunt sigur. Si in orice caz, daca va face la ambele, cum poate scapa de nicotina mai rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu se poate vedea ca fumeaza din analize generale.
laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

La anlizele obisnuite de sange si urina nu se detecteaza nicotina

| Caro34 a răspuns:

Pai, din cate stiu eu, nicotina nu apare nici in urina, nici in sange, si mai ales la examenele obisnuite, numai daca este ceva examen special pentru aparatul pulmonar (plamani - ceva suspiciune de boala pulmonara!). Apoi, daca fumeaza de putin timp, nu cred ca apare, mai ales dupa 2-3 zile de abstinenta! Eu zic sa nu-si faca mari probleme pentru asta! Am vazut fumatori, doar in radiografiile pulmonare! Mare grija insa cu aerul expirat in timp ce se face recoltarea, asistenta poate intreba daca fumeaza fiindca miroase a fum sau daca unghiile la maini sunt ingalbenite (la fumatorii de mai mult timp!) sau buzele au forma luata dupa tigara (mai ales, daca se lucreaza cu tigara in gura si o strangi intre buze sa nu iti scape). Ar mai fi ceva - sunt o multime de fumatori, de ce sa se ascunda? Fumeaza si gata! Acum sau mai tarziu, tot se va da de gol - fumatul este ca si: cafeaua (bei si ai mai bea), drogurile (ai luat si mai iei), femeile (ai avut una si mai vrei, daca o parasesti sau te paraseste), iubirea (o respingi, dar nu poti trai fara ea!) si alte vicii utile sau inutile! Nimic nu poate scapa luminii adevarului! Daca nu ti-i frica de moartea produsa de fumul de tutun, atunci totu-i OK! Eu zic sa nu mai fumezi, plamanul arata ciudat de la fum si iti face si dintii urati, gura urat mirositoare, iar cand saruti pe cineva sau esti sarutat, nu-i placut deloc! Daca-mi zici ca nu te poti lasa sau asa fac cei de varsta ta, eu zic sa nu uiti ca tu esti propriul tau stapan si meriti o viata de rege si nu moarte! Ce iei de la ceilalti, analizeaza bine inainte de a pune in practica! Mult noroc si intelepciune!

| Tristam explică (pentru Caro34):

Uite aici ceva ce am aflat Da dar mi-a spus ceva ca ia o trimitere de la medicul de familie si se duce la nu stiu ce laborator. Idei? Am citit eu ca in 2-3 zile nicotina dispare din sange tot pe TPU dar cu urina nu stiu care e treaba. Mai astept idei

| BigG a răspuns (pentru Tristam):

Daca pe trimitere nu scrie sa ii faca analiza de nicotina din urina sau sange a scapat basma curata.
Zi-ne ce scrie pe trimitere.

| Tristam explică (pentru BigG):

Poi si ca sa se gaseasca in sange trebuie sa fumeze mult nu? Adica nu o tigare pe zi sau chiar deloc. intrebarea a fost pusa vineri si luni la ora 7 seara se duce sa ia trimitere

| Anonymous00 a răspuns:

Imi pare rau pentru prietenul tau nu are ce face sa incerce sa se lase de fumat sa ia mai multe legume si fructe pana la analize si posibil sa scape

| Tristam explică:

Da dar mi-a spus ceva ca ia o trimitere de la medicul de familie si se duce la nu stiu ce laborator. Idei? Am citit eu ca in 2-3 zile nicotina dispare din sange tot pe TPU dar cu urina nu stiu care e treaba. Mai astept idei big grin

| euuueuuu a răspuns:

Eu sunt fumator, si singurul test unde se vede daca fumezi este pe radiografie la plamani. Asta in cazul in care nu bagi vreo 4 pachete la zi, atunci este posibil sa se vada si in sange. Si pana si radiografia se vad probleme doar dupa cativa ani de practicat acest "sport". Eu personal dupa 2 ani de fumat am fost la analize, printre care si radiografie, si mi-a zis medicul ca nu se vede ca fumez. Oricum, nu e 100% ca la fel ii la tine sau la prietenul tau, dar iti zic experienta mea.

| sara_4444 a răspuns (pentru euuueuuu):

Daca fumez de 4 luni poate sa afli daca ma asculta la plamani?

| dodolino1 a răspuns:

Sa consume produse lactate, (lapte, iaurt, etc) dar nu garantez 100% o zii buna!

| Mirciuss a răspuns:

Se poate incerca si prin folosirea unor suplimente care sa ajute la asa ceva. Uite aici un link
http://nicorix.ro

| Ivascu_Anamaria_1998 a răspuns:

La analize nu se vede daca fumezi, nici la radiografie