| anonim_4396 a întrebat:

Are rost sa ma ingrijorez daca m-am intepat intr-o sarma ghimpata ruginita, adica foarte putin m-am zgariat, nici macar nu m-am zgariat adanc, doar oleaca m-a 'frecat' pe mana, nici macar nu a curs sange, numai cand am strans in cea zona a iesit sange foarte putin.Din cate stiu vaccinul antitetanos se face la 14 ani.L-am facut acum 2 ani, acum 3 zile m-am intepat, are rost sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nimic.

| sierra1 a răspuns:

"re rost sa ma ingrijorez daca...doar oleaca m-a 'frecat' pe mana"

da, are, dai in ipohondrie!

| Sebastian1337 a răspuns (pentru sierra1):

Sa stii ca am dat oleaca in ipohondrie de frica, am mai intrebat multe persoane si mi-au zis ca e ok si ca n am nimic pentru ca n au trecut 10 ani de cand am facut vaccinul, abia 2 ani au trecut.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca sarama nu era in pamant slabe sanse sa fie ceva. Mergi la medicul de familie ca sa vezi daca iti recomanda vaccinul.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu era in pamant, era agata pe un gard. Din cate stiu 10 ani te protejeaza vaccinul antitetanos.L-am facut acum 2 ani, deocamdata pe cine am intrebat mi au spus ca nu am nimic deoarece inca sunt protejat.

| Digikey a răspuns:

Primele simptome dupa 21 de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are, are.