| Lukasz a întrebat:

Astazi dimineata cand m-am trezit aveam febra (nu mare) si ma durea in gat rau.Stau 5 minute si incep si frisoanele..am baut 2 ceaiuri si am luat anti-biotic si nurofen si mi-a trecut,deci efectiv nu puteam sta in picioare, ma ameatea rau..acum ma doare doar in gat si tusesc,si mi se rupe acolo, acea flegma.
Mentionez ca am mancat si am inceput sa vomit..insa pe la amiaza am mancat si nu s-a mai intamplat, probabil ca am luat acele pastile pe stomacul gol.Am mancat dupa 2 ore dupa ce le-am luat.
Acum ce pot avea,nu mai am febrea,frisoane,nu imi mai este rau, doar ca ma doare gatul ingrozitor. Ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce antibiotic ai luat? Cine ti-a recomandat sa iei? AI habar ce e ala antibiotic si cand/de ce se ia?

| vocea a răspuns:

Ai facut febra si te-ai imbolnavit.
Iar pentru dureri in gat iti recomand, un galbenus de ou frecat cu putin zahar intr-o ceasca, apoi adaugi lapte cald, si bei amestecul... E foarte bun pentru gat, si e bun la gust.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ai contactat o gripa ce sa ai a disparut febra dar ai baut rece sau ai stat cu gura deschisa in frig si din cauza asta te doare gatul. La farmacie exista si pentru dureri de gat

| Lukasz explică (pentru CatalinVictor1985):

Bunicamiu are acelasi simptome ca mine, el a patit mai intai.Si am fost si afara, ieri.A mers tatal meu dar nu a gasit nici o farmacie deschisa.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Maine gasesti farmacii pe undeva deschise dar trebuia sa fie si una deschisa non stop cum se intampla pe la oras. eventual cheama un medic acasa sa-ti dea niste pastile pentru gripa asta si sa vada daca nu cumva e si pneumonie. Trebuie sa faci asta

| Horologer a răspuns:

Stai linistit e doar o raceala puternica, o sa iti treaca si nu intrerupe antibioticele.E foarte important sa mananci inainte sa iei pastilele catusi de putin. Sper sa te faci bine.

| Horologer a răspuns (pentru Horologer):

Am uitat sa iti precizez.Foloseste pliculetele Theraflu & pastilele de gat Strepsils.Sunt foarte bune si o sa vezi ca te ajuta, fugi la farmacie si cumparale, nu sunt scumpe.