| AliSimpluro a întrebat:

Salut TPU! Astazi doresc sa va intreb despre ceva de sanatate. Eu am un abces pe unghia de la picior, am fost la doctor si mi-a prescris amoklavin 1000mg, putea si mai putin, dar ea a considerat infectia mea grava, din moment ce mi-a scris in reteta doza de la infectii grave, abcesul e maricel acopera o parte din unghie si mi-a prescris si 3 cutii de crema. Ce se poate intampla daca nu iau medicamentul? Mama mea nu vrea sa mi-l dea. Se agraveaza? Mi-a zis sa iau 10 zile, si sa ma dau cu crema, iar daca nu isi revine, sa ma opereze la deget. Nu stiu daca ajung la infectia osului, aveti vreo idee? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| korina99 a răspuns:

Daca a aparut impreuna cu o unghie incarnata, sau a debutat asa atunci poate fi de folos:
Cele mai multe probleme date de unghiile incarnate pol fi prevenite prin ingrijirea adecta a degetelor picioarelor si prin purtarea de incaltaminte si ciorapi mai potriviti.
https://www.esanatos.com/boli/boli-si-tratamente/unghie-incarnata33943.php

| AliSimpluro explică:

Amoklavin=amoxicilina.