| ElClasico34 a întrebat:

astazi implinesc 17ani si sunt baiat chestia e ca sunt foarte slab si mic am 49kg si 1, 63 inaltime asi vrea sa sa cresc atat in inaltime cat si in masa musculara credeti ca o sa pot face 1, 80 la 18-19 ani? Ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DemBow a răspuns:

In inaltime nu ai cum sa cresti, orice sport ai face. Zic unii te inalti daca faci baschet, inot...dar nu e adevarat. Inaltimea tine doar de geneticul tau, nu are treaba cu sportul. Daca, de exemplu, tu il mostenesti pe bunicul tau care e scund, vei fi si tu scund. Pentru masa musculara te duci la sala, mananci mult si dormi mult.

| jonelx6 a răspuns:

Eu zic ca era si mai rau daca erai inalt si slab :3. Ideea e ca daca vrei sa cresti in inaltime trebuie sa dormi mult. Eu dorm mult si am 1 79. Si ca sa cresti si in musculatura fa sport, antreneazati cumva muschii, respecta cele 3 mese din zi, nu rata una, fie ca ti-e foame sau nu. Si in orice caz dubleaza-ti portia de mancare, daca stii ca mananci putin.

| Axwelll a răspuns:

Apuca-te de un spor serios!

| ElClasico34 explică:

Tata are cam 1, 63inaltime presupun ca la 20 de ani o sa-l intrec iar bunicu are 1, 90happy si bunica1, 60 proasta combinatie.laughing