| ThePowerlifter a întrebat:

Am 16 ani, 1, 75m inaltime si 56kg si vreau sa imi cresc masa musculara. As vrea sa imi iau niste gantere, dar nu stiu de ce greutate sa le iau. Ce imi recomandati?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

10,20,30 de kg

| Cosmin86 a răspuns:

NU pui muschi cu 2 gantere amarate.

Muschi pui cu exercitii de baza, multiarticulare ( NU cu gantere, cu care faci exercitii de izolare in general ) + multa mancare ( 4-5 mese consistene pe zi ).

Doar copiii mici si firavi vor sa puna muschi cu gantere amarate ( sau cu izolare in general ).

Du-te la sala + fa-ti o alimentatie speciala ( o sa mananci singur mai mult ca o familie de 4 persoane, asa se pun muschii ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5kg,10kg,15kg,20kg,25kg.

| Flammachiu a răspuns:

Salut nu sunt expert dar am niste gantere macar la asta pot ajuta asa sa fie acolo.
Pai eu am inceput cu 4kg dupa 6kg 8 kg si acum am de 10-14 nu sunt singur sunt vechi erau ruginite si nahbig grin. Sunt multe elemente pe net. Ideia e sa nu te fortezi cand vezi ca gata e mai greu sau te doare ceva stop ca daca fortezi treaba nu e bine pentru muschi si fa pauze de 2 zile sa se obisnuiasca organizmu ca eu unu am bagat tare la inceput si dupa am avut probleme cu mana stanga si inca am.

| ThePowerlifter explică (pentru Flammachiu):

Mersi mult! Ai funda de la mine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flammachiu):

Serios? Nu e bine sa fortezi?

Esti doar un COPIL MIC si firav care isi da si el cu parerea, nu?

| Flammachiu a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa asa aratati inteligenta big grin ai o banana

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flammachiu):

"aratati" se scrie cu cratima.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flammachiu):

P.s. : dupa ce inveti sa scrii, imi spui cum poti sa ai 42 in brat ( sa faci tractiuni cu 30 kg legate de tine, la 90 kg ) + spate lat incat sa porti doar XXL ( si fara sa ai grasime ), FARA SA FORTEZI.

Dar doar dupa ce inveti sa pui o cratima happy