| ovidiu13b a întrebat:

.. Astazi vin cu o noua intrebare.

Acum o saptamana am fost la tara la bunici. Am petrecut acolo 2 zile. Eu am dormit singur intr-o casa foarte mare de 4 camere, bunicii mei dormind intr-o casa alaturata numindu-se "odataie de iarna" laughing. Cand m-am trezit am intins mainile inainte si le bantuiam pe acolo. Atunci am atins un plic rece numit "oki Ketoprofene sale di lisina EG polvere per soluzione orale" Precizez ca acea casa mare, era foarte curata, aranjata dar nimeni nu dormea acolo (toti unchii, matusele mele se duceau in fiecare luna sa faca curat acolo).
P.S 1: Am 2 matusi, 6 veri in ITALIA (spun asta deoarece scrisul este in italiana.)
Intrebarea este ce face acest plic oki Ketoprofene sale di lisina EG. Nu ma intereseaza cum a aparut pe acea mobila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Reumatismul (inflamator)= orice afectiune dureroasa. In special la persoanele in varsta, au dureri de genunchi, etc. la schimbarea vremii si nu numai.
Insa am gasit acum ceva diferit legat de ce intrebi tu, aici: http://www.medipedia.ro/Forum/ForumSectiuni/tabid/65/aft/1208/Default.aspx
Spune cineva ca ar fi cel mai bun antiinflamator folosit vreodata gripa raceli dureri lombare.
Mai mult de atat nu stiu ce sa iti spun.

15 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Ketoprofenul este un antiinflamator nonsteroidian care se distinge prin activitatea sa antiinflamatorie, analgezică și antipiretică. Inhibă sinteza prostaglandinelor și agregarea plachetară.
Se utilizeaza in:
Tratamentul simptomatic al reumatismului inflamator în puseu acut, în special poliartrita reumatoidă, spondilita anchilozantă. Tratamentul simptomatic al puseelor acute în artroze (coxartroze, gonartroze) dureri acute posttraumatice.

| ovidiu13b explică (pentru LolaLollita):

Eu te-am intrebat simplu ce face. nu sa imi zici dupa google tongue ca asa gaseam si eu. foarte simplu happy dar nu stiu ce sunt acele "reumatism inflamator, puseu acut, reumatoida" etc

P.S : Cum se ia acest oki?

| ovidiu13b explică (pentru LolaLollita):

Bine. deci e pentru orice durere, asta am inteles. Mai zi-mi cum se administreaza. (stiu ca oral, dar cum... adica se mananca praful ala. laughing sau se pune in apa(rece/calda) si apoi se bea... sau se face gargara?) Raspunde-mi si la asta si ai funda.

| LolaLollita a răspuns (pentru ovidiu13b):

De praf nu gasesc mai nimic, ci doar aceastea: http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/ketoprofen
Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Poate stie cineva care a folosit/foloseste.

| LolaLollita a răspuns (pentru ovidiu13b):

Reumatismul (inflamator)= orice afectiune dureroasa. In special la persoanele in varsta, au dureri de genunchi, etc. la schimbarea vremii si nu numai.
Insa am gasit acum ceva diferit legat de ce intrebi tu, aici: http://www.medipedia.ro/Forum/ForumSectiuni/tabid/65/aft/1208/Default.aspx
Spune cineva ca ar fi cel mai bun antiinflamator folosit vreodata gripa raceli dureri lombare.
Mai mult de atat nu stiu ce sa iti spun.

| pisicutzamik a răspuns:

Alina durerile de masele, de cap, menstruale, etc

| ovidiu13b explică (pentru pisicutzamik):

Am inteles asta. dar cum se administreaza? Si stiu ca oral :-l peace sign

| pisicutzamik a răspuns (pentru ovidiu13b):

Da pe cale orala :->, o pastila la 6-12 ore depinde de cat de grav este, dar mai bine consulti un medic, un farmacist ei stiu mai bine!

| ovidiu13b explică (pentru pisicutzamik):

Tu... macar ai citit intrebarea mea? raised eyebrows 1. Nu am nici o durere, nicaieri.
2. Este un praf straight face si nu stiu cum se face... se pune in apa. sau ce? (apa calda/rece)

| pisicutzamik a răspuns (pentru ovidiu13b):

Mai am si eu ketoprofen acasa dar sunt pastile, si da toate prafurile(medicamentele)se fac cu apa calda, nu fiarta!

| georgedanielc a răspuns:

Aceea este o doza se dizolva in apa si se consuma

| catalinaicg a răspuns:

E un medicament pentru dureri.

| ovidiu13b explică:

"odaie de iarna" Scuzati greseala. (becul este stins. Nu scriu uitandu-ma la tastatura!

| Mire3la a răspuns:

OKI este medicament italian, dar este Ketoprofen vezi detalii https://www.prospecte.net/prospect-oki-plicuri/

| Cocoras_Loredana_1987 a răspuns:

Este pentru. orice durere eu iau oricand ma doare ceva in general masele sau capul se dizolva in putina apa rece sau calduta depinde cum va place

| NeluM1971 a răspuns (pentru Cocoras_Loredana_1987):

Nu mai vorbiți dacă nu cunoasteti. Oki ketoprofen sale di lisina nu este ketoprofenul din Romania. Este o combinație de ketoprofen și sare lisina și se administrează pe gura fără sa fie combinat cu lichide. Se tine sub limba pana se dizolva. Este contraindicat sa folosești lichide o perioada după administrare