| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand stau un pic mai departe de laptop, nu pot sa citesc comentariile de pe Facebook mult timp.Ma refer la acele romane din anumite postari, citesc ce citesc din ele, dupa vad in ceata pentru cateva secunde dupa citesc iar.Laptopul are 15, 6 inch, si stau la o departare cat sa intind mana pana la touch pad. Ca sa le pot citi trebuie sa ma aproprii cam la 40 cm de el. Este normal? Sau alta chestie, tin cateva doze pe marginea biroului, adica fix langa perete, daca ma pun la marginea patului, langa celalalt perete, eu vad scrisul. dar il vad pentru o secunda dupa parca acolo unde imi duc ochii vad un pic in ceata. Este normal sau nu mai vad de la departare? Mi-am pus o data ochelarii unui coleg care are - 0, 75 parca, si sincer nu ma deranajau prea tare. adica nu am avut acea senzatie ca nu vedeam nimic cu ei, doar vedeam mai de aproape si ma dureau un pic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la oftalmolog, nu, nu e normal ce experimentezi daca pana acum nu se intampla

| NAT0 a răspuns:

Heiii. Există cabinete de oftalmologie.
Du-te că nu e scump, e undeva la 50-100-150 de lei o consultaţie.