| AlexBoy88 a întrebat:

Azi am fost la dentist pentru a vedea ce am cu un dinte care ma tot supara de 2 saptamani pentru ca am facut infectie la el si e umflat obrazul. Doctorul a zis si el ca am infectie si mi-a facut anestezie (m-a durut rau cand a bagat acul mult mai tare ca de obicei) care nu prea si-a facut efectul bine si dupa a inceput sa gaureasca dintele si s-a mirat si el de infectia mare pe care o aveam. Ideea e ca el mi-a lasat dintele asa fara sa puna plomba provizorie sau pansament ceva si m-a trimis acasa si a zis sa clatesc acolo cu sare si bicarbonat de sodiu timp de 2 zile si sa revin la e. Ce credeti, e bine ce a zis el? Adica eu stiam ca se da antibiotic dar el a zis ca nu imi da ca nu e sanatos. Vreau sa ma lamuriti si pe mine daca a procedat corect doctorul. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Stie el mai bine decat tine ce face. Probabil a lasat deschis locul ca sa se elimine din "mizerie", probabil data viitoare o sa-ti puna alta pasta pe canale (posibil cu antibiotic) + o plomba provizorie. Dar crede-ma ca o sa ai mai multe "ture" de tratament pe canale pana la plomba definitiva. Sa zici mersi ca iti poate salva dintele.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, TREBUIA să-ţi prescrie un antibiotic!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o măsea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog ( preferabil la ALT stomatolog ) pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!

| AdyReader a răspuns:

Frate,cea mai buna solutie, e sa respecti recomandarea medicului! oate ca esti alergic, sau, nu e nevoie de antibiotic!