| anonim_4396 a întrebat:

Ce e mai bun, apa de gura sau pasta de dinți? Și de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

LAL
AMBELE... NUUUUUUUUUUUUUU, TOATE 3 (TREI, NU DOUA)
pasta de dinti se pune pe periuta de dinti si se freaca dintii
dupa aia cu partea opusa a perilor de pe periuta de dinti iti freci limba (periutele bune au suprafata speciala de asa ceva)

INAINTE DE SPALAT TE CURETI **INTRE DINTI** CU ATA DENTARA, acolo nici periuta nici altceva nu ajunge destul de eficient

iar dupa ce te speli si te clatesti bine, atunci foloesti apa de gura cu care clatesti bine toata gura ca sa o dezinfectezi complet

TOATE TREI SUNT INDISPENSABILE, daca vrei o gura curata PE BUNE!

Răspuns Apreciat de Editori
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu functioneaza asa, fiecare are rolul ei. Pentru o igiena orala buna trebuie sa folosesti apa de gura, pasta de dinti si sa nu uitam de ata dentara. Peritatul de minim 3/zi, apa de gura 2/zi, ata dentara 1/zi.
Sfat: Ai grija daca folosesti Listerine, vezi sa nu inghiti nici un pic( scuipa bine tot)

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Amandoua

| darrio2007 a răspuns:

Ambele. Fiecare are rostul ei.

| MagicOneT a răspuns:

Ambele. O sa vezi ca pe majoritatea apelor de gura scrie: "Eficienta dovedita dupa periaj" sau ceva de genul.