| anonim_4396 a întrebat:

Ce mancaruri recomandati pentru cresterea in masa musculara, si ce parere aveti despre proteine si celelalte suplimente de genul asta? Mentionez ca am 17 ani si sunt la sala de forta de 2luni dupa o perioda de pauza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrianf a răspuns:

Salut Marian, cele mai sanatoase mancaruri ca sa zic asa sunt cele cat mai naturale, iar pentru masa musculara stii bine, puiul, laptele oulale, cam tot ce este usor de asimilat. Cat despre suplimente, nu iti pot spune care anume sunt ok, de obicei orice supliment atat timp cat lucrezi muschiul, o sa ti-l faca sa para frumos, il umfla, dar apoi cand faci o pauza mai considerabila o sa ai surpriza sa nu mai ai muschii aceia bine reliefati(se vor micsora putin). poti incerca, sa vezi cu se comporta organismul tau, si daca iti place, e alegerea ta, daca nu, natural. Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de folos. daca mai ai si alte intrebari, astept sa ma intrebi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianf):

Si cu suplimente tot natural e, si majoritatea suplimentelor NU te umfla. Si oricum cand faci pauza considerabila nu o sa mai ai muschii asa de reliefati, dar cu suplimente se micsoreaza chiar mai lent decat fara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianf):

Si cu suplimente tot natural e, si majoritatea NU te umfla, ele au alt rol.

| Adrianf a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut Cosmin, sincer nu merg la sala, doar ce am citit pe net sau in reviste, sper ca nu am deranjat pe nimeni cu raspunsul meu, aici doar incercam sa explic, nu sa intru in polemici cu ceilalti utilizatori de pe site. Din cate am vazut eu, aici fiecare ajuta pe cine poate, sau eventual isi exprima punctul de vedere, nu incerc sa intru in polemici cu cel care a postat inainte, sau dupa. Eu cred ca amandoi l-am incurajat pe Marian sa mearga mai departe, si nicidecum nu l-am influentat in vreun fel... O zi placuta in continuare!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianf):

Salut

Poti sa inveti lucruri noi intrand in polemici si discutii. Si dupa ani de experienta mai poti invata ceva nou happy

important e sa fie o discutie constructiva ( chiar daca e in contradictoriu ).

O zi buna si tie

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mancaruri in ordinea asta :

- proteine : carne, lapte, branza, oua
- carbohidrati : orez, cartofi, quinoa, brocoli, etc.
- grasimi sanatoase : masline, alune, etc.
- fibre vegetale : legume, fructe

Nu strica sa adugi si putina miere si ulei de masline alimentatiei tale.

Acum despre suplimente, depinde de tipul de supliment. Eu folosesc doar proteine si glutamina ( pentru refacere ), e suficient daca nu faci performanta, daca vrei sa faci sport de performanta ai nevoie de altele ( oxid nitric, etc. )

Sa-ti asiguri zilnic 2 grame de proteina / kilogram-corp, altfel o sa ai progrese slabe chiar si cu cel mai tare antrenament. Cele 2 grame / kg-corp de asiguri din mancare + suplimente, daca poti doar din mancare ( 6-7 mese pe zi ) atunci nu mai trebuie sa iei suplimente, dar e mai comod pentru stomacul tau sa nu mananci atat de mult.

| AlinMarian95 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri!