| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPUhappyCe parere aveti de rinoplastie?laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un moft costisitor pentru complexati!

| onasis1961 a răspuns:

Nasul este cea mai proeminenta trasatura a fetei si reprezinta un factor major in definirea balantei si armoniei fetei. Cand nasul este disproportionat in comparatie cu celelalte trasaturi ale fetei, aspectul general poate fi compromis. In cele mai multe cazuri caracteristicile nasului sunt rezultatul ereditatii. Uneori modificarile la nivelul nasului sunt rezultat al traumatismelor survenite ulterior.

Daca va deranjeaza marimea sau forma nasului dvs, chirurgia cosmetica poate reprezenta solutia ideala. In general rinoplastia imbunatateste proportiile nasului refacand armonia fetei si redand increderea in fortele proprii.

Rinoplastia totala inseamna corectia tuturor structurilor nazale, atat cele cartilaginoase cat si cele osoase.

Rinoplastia partiala inseamna corectia doar a structurilor cartilaginoase si presupune o perioada de refacere mai scurta decat in cazul rinoplastiei totale.

Rinoplastia per primam se face de obicei prin metoda inchisa, metoda in care toate inciziile sunt in interiorul narilor si nu exista nici o cicatrice exterioara.

In cazul reinterventiilor la nivelul nasului, corectiile se pot face fie printr-o alta rinoplastie inchisa dar cel mai adesea printr-o rinoplastie deschisa, metoda la care abordul se face la vedere prin practicarea unei incizii minime, putin vizibile.